Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Bebeğinize Nasıl Uyku Eğitimi Verirsiniz?

Bebeğinize Nasıl Uyku Eğitimi Verirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Bebekler dünyaya geldiğine ebeveynler için en zorlayıcı şeylerden biri bebeği uyutmak ve uykuda tutmak oluyor. Bebeği geceleri uymadığı için uykusuz kalan anne babalar ya da gün boyu uyanık olan bebeğinin peşinde yorulan anne babalar perişan oluyor. İşte bu sebeplerden dolayı bebeğinize uyku eğitimi vermek önemli. Ancak bu eğitimin zor olması gerekmiyor, işte ebeveynlerin işine yarayacağını düşündüğümüz ipuçları:

Sabah

Bebeğinizin her güne aynı saatte başlamasına özen gösterin. Biliyoruz bebeğinizi uyandırmaya kıyamıyorsunuz ama bu ona uyku eğitimi verebilmeniz için gerekli bir adım. Her sabah aynı saatte uyuduğu odanın perdelerini açıp güneş ışığının odaya girmesine izin verin. Onunla her gün aynı saatlerde oynamaya, ilgilenmeye başlayın. Hava güzel olduğunda güne temiz hava alarak da başlayabilirsiniz. Bebeğiniz uyuyor diye ses yapmaktan kaçınmak yerine evin günlük işleyişinde yeri olan sesleri susturmayın. Bu şekilde gündüzlerin oyun ve uyanıklık zamanı olduğunu bebeğinize öğretebilirsiniz.

Öğlen

Öğlen uykusunu aşırı uzun tutmamak adına bebeğinizin beşiğini karanlık değil aydınlık bir yere konumlandırabilirsiniz. Bebeğiniz 6 haftalık olduktan sonra uzun öğle uykularını siz sonlandırabilirsiniz. Öğle uykusunu 2-3 saate indirene kadar bebeğinizi her gün 5-10 dakika önce uyandırabilirsiniz. Bu şekilde kısaltarak bebeğinizi makul bir süre boyunca uyumaya alıştırırsınız.

Gece

Uyku eğitiminde en önemli olan şeylerden birisi bebeğinizin asıl uyku zamanının gece olduğunu öğrenmesi. Uyku zamanının geldiğini öğretmek için her gece aynı rutinleri yapabilirsiniz. Aynı şeyleri, aynı sırayla ve aynı yerde… Geceleri ev ortamını sakin, gün içinde olduğundan daha sessiz ve daha az aydınlık tutmanız önemli. Akşamları bebeğinize dokunurken daha yavaş ve daha sakin hareketlerde bulunursanız onu da rahatlatırsınız. Bu şekilde günden güne uykuya dalması kolaylaşacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !