Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Bebekler Neden Ağlar: 9 Doğal Sebep

Bebekler Neden Ağlar: 9 Doğal Sebep

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen bebeğinizin neden ağladığını bir türlü çözemediğinizde siz de ağlayacak duruma gelebilirsiniz. Bebeklerin ağlamasına sebep olan 9 doğal sebebi sizin için yazdık.

“Hey anne! Süt var mı?”

Bebekler acıktıklarında bunu size bir şekilde göstermelidirler, konuşamayan bebeğiniz için bunu söylemenin en doğal yolu ağlamasıdır. Bebeğinizi en son ne zaman beslediğinize göre aç olup olmadığına karar verebilirsiniz.

“Kurtar beni bu bezden.”

Bebeğiniz bezini kirletmemiş olsa bile bezi onu rahatsız ediyor olabilir. Bebeğinizin bezinin sıkı olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

“Seninle konuşuyorum, bana baksana.”

Bebekler görmezden gelinmeyi sevmezler ve canları sıkıldığında ağlayabilirler. Onu oylayacak bir oyuncak verebilirsiniz, onunla konuşabilirsiniz herhangi bir şekilde etkileşime geçmeniz yeter.

“Yeter artık, dur!”

Bebekler ortamda çok fazla uyaran olduğunda da rahatsız olabilirler. Böyle bir durumda onu sakin bir yere götürüp rahat ve güvende hissetmesini sağlayabilirsiniz.

“Karnım ağrıyor.”

Bebekler çoğunlukla gaz sancısı yüzünden rahatsız olur ve ağlarlar. Bebeğinizi doyurduysanız, altını temizlediyseniz yine de ağlamasını dindiremediyseniz gazını çıkartmayı denemelisiniz.

“Uykum geldi.”

Yorgun olduğunuzda siz de biraz huysuz olmuyor musunuz? İşte bebeğiniz de uykulu ve yorgun olduğunda aynı şekilde hissediyor.

“Bana mı öyle geliyor yoksa burası biraz sıcak mı?“

Bebeğinizi üşütmekten korkup onu biraz fazla giydirmiş olabilirsiniz. Ancak sıcaklık onu bunaltır ve rahatsız hissetmesine neden olur ve doğal olarak bebeğiniz ağlar. Bebeğinizin sıcaktan bunalıp bunalmadığını anlamak için ellerini, ayaklarını, alnını ve ensesini kontrol edip vücut sıcaklığını ölçebilirsiniz.

“Üzerimde beni kaşındıran bir şey var.”

Bebeğinize giydirdiğiniz kıyafetler onu rahatsız ediyor olabilir, kıyafetin kumaşı olmasa bile ufacık bir fiyat etiketi bile onu rahatsız etmeye yeter. Kıyafetlerini giydirmeden önce ters yüz edip onu rahatsız edecek bir şey olup olmadığına bakmalısınız.

“Dişlerim beni öldürecek.”

Bebeklerin ağlamasının en büyük sebeplerinden biri de diş çıkartırken hissettikleri acıdır. Onun bu dönemde daha rahat olması için diş etlerini kaşıyacağı, masaj yapabileceği oyuncaklardan alabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !