Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Bebeklere En İyi Ne Zaman Yeni Şeyler Öğretebilirsiniz?

Bebeklere En İyi Ne Zaman Yeni Şeyler Öğretebilirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Öğrenmeden sonra kısa bir uyku, bebeğin öğrendiklerini pekiştirmeye ve hafızasını geliştirmeye yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmaya göre esnetilmiş kısa uykuların süreleri bebeklerde öğrenmeye yardımcı oluyor.

Dr. Jane Herbert araştırmanın sonucunu şöyle açıklıyor:

“Bu sonuçlar hem anne babaları hem de eğitimcileri ilgilendiriyor. Çünkü öğrenme için en ideal zamanın uykudan hemen önceki zaman olduğunu gösteriyor.

Şimdiye kadar insanlar bebeklerin öğrenmesi için en uygun zamanın en uyanık olduğu zaman olduğunu düşünüyordu. Ama bizim sonuçlarımız uykudan hemen önce yapılan aktivitelerin bebekler için özellikle daha kalıcı ve öğrenebilir olduğunu gösterdi.”

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), dergisin yayınlanan çalışmada, 6 ve 12 aylık arasındaki 200 kadar bebeğe, araştırmacının eline takılmış bir kuklayı nasıl çıkaracakları gösterildi. (Seehagen ve arkadaşları, 2015).

Öğrendikleri bu bilgiler 4 saat sonra ve 24 saat sonra test edildi. Bebeklerden bazıları 4 saatlik süre içerisinde uyurken bazıları ise uyumadı.

Sonuçlara göre bebeklerden 4 saatlik süre içerisinde en az 30 dakika uyuyanlar, araştırmacının eline geçirilmiş kuklayı nasıl çıkaracaklarını hatırlıyordu. 4 saatlik zaman içerisinde uyumayan bebekler ise bunu yapmayı hatırlayamadı.

Doktor Herbert:

“Anne babalar çocukların ne zaman uyuması gerektiği ile ilgili iyi tavsiyeler almaya çalışıyor. Bu çalışma, onlara çocuklarına uykudan önce kitap okumalarını veya bir şeyler öğretmelerini söylüyor.”

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2015/01/how-to-help-infants-learn-and-remember.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !