Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Beyindeki Mutluluk Kaynağı Burası

Beyindeki Mutluluk Kaynağı Burası

Yazar: Ankara Psikolog

Japon nörologların mutluluk üzerine yaptıkları araştırmalar sonucu daha mutlu insanların beyinlerindeki ‘precuneus’ isimli bölgenin daha büyük olduğu gözlemlenmiştir. (Precuneus: Beynin arka tarafında iki serebral yarımküre arasında kalan kısım)

Araştırmacılar bu bölge ve mutluluk arasındaki ilişkiyi bulmak için yürüttükleri çalışmalarında katılımcılara mutluluklarını nelerin etkilediklerini sorduklarında hem anlık mutlulukların hem de genel hayat tatmininin önemli olduğunu görmüşler.

Bunun ışığında  hem yaşanan anlık olumlu duyguların hem de genel olarak hayat tatminin mutluluk olarak tanımlanabileceğini söyleyen araştırmacılar; bu iki noktada da kendilerini mutlu olarak değerlendiren katılımcıların beyin taramalarında precuneustaki gri madde yoğunluğunu daha fazla olarak gözlemlemişler.

Soldaki görüntü precuneus’un beyindeki konumunu gösteriyor,  sağdaki grafik ise gri madde yoğunluğu ve mutluluk arasındaki ilişkiyi gözteriyor.

1

Ayrıca precuneus yalnızca mutlulukla değil, kişinin kendine dair düşünceleriyle ve hafızayla da ilişkili bir bölge. Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılara göre bu bölge beynin edindiği bilgi ve deneyimleri öznel mutluluğa çevirme konusunda önemli bir rol oynuyor. Buna ek olarak araştırmacılar meditasyon yapmanın da bölgedeki gri madde yoğunluğunu arttırdığını söylüyor.

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !