Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Beyninizi Nasıl 10 Yaş Daha Gençleştirirsiniz?

Beyninizi Nasıl 10 Yaş Daha Gençleştirirsiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

shiny_brainYeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, düzenli ortalama bir egzersiz, kişinin beynindeki yaşlanmayı 10 yıla kadar azaltıyor. Çalışmada 65 yaşın üzerindeki 876 kişi 10 yıl boyunca izlendi.

Katılımcılara hafıza ve düşünme becerileri testleri verildi ve beyin taramaları yapıldı.

Katılımcıların ne yazık ki %90’ı ya hiç ya da çok hafif egzersiz yaptıklarını söylediler.

Hafif egzersizin içerisinde yoga ve yürüyüş yapma dâhil olurken, ortalama egzersiz aerobik, jimnastik ve koşmayı içeriyor.

Araştırmanın yürütücüsü Dr. Clinton B. Wright şunları söylüyor:

“Amerika’da ve gelişmiş birçok ülkede 65 yaş üzerindeki insanların nüfus içerisinde bir artışı var. Bu, toplumda daha fazla kişinin düşünme ve hafıza ile ilgili sorunlar yaşayacağını gösteriyor.

Çalışmamız düzenli olarak egzersiz yapan yaşlıların bilişsel becerilerini daha uzun süre koruduğunu ortaya koyuyor.”

Çalışmanın başladığı 5 yılın sonunda ortalama derecede egzersiz yapan kişilerin diğerlerine göre bir listeden kelime hatırlama ve basit işleri yapma konusunda daha başarılı oldukları gözlemlendi.

Dr. Wright:

“Fiziksel aktivite toplum sağlığı açısından bilişsel sorunları azaltmak anlamında çok etkileyici bir yöntem, çünkü hem maliyeti az hem de ilaçlar olmadan da işe yarayabiliyor.

Sonuçlarımız gösteriyor ki ortalama ve yoğun egzersiz, yaşlıların beyinlerindeki yaşlanmayı yavaşlatıyor. Fakat bu alanda verileri doğrulamak için daha fazla araştırmanın yapılması gerekiyor.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !