Buradasın Ankara Psikolog » Psikotik Bozukluklar » Bipolar Bozukluk Yaşayanlar Nasıl Hisseder?

Bipolar Bozukluk Yaşayanlar Nasıl Hisseder?

Yazar: Ankara Psikolog

Bipolar bozukluk, kişinin depresyon ve/veya mani, hipomani, ve/veya karışık durumlar geçirdiği duygudurum bozuklukları sınıfını kapsayan tanısal kategoridir. Kişinin, depresif eğilimlerin yoğun yaşandığı dönemlerle, taşkınlık, coşkunluk olarak tanımlanabilecek mani dönemleri yaşadığı bir rahatsızlıktır.

Bipolar bozukluğun mani evresinde kişiler çok çeşitli belirtiler sergileyebilirler. Bu belirtileri sizin için derledik.

Fiziksel:

Vücut da en az ruh dünyası kadar maniden etkilenir. Bu kişiler bazen vücutlarını uçuyormuşçasına hissettiklerini, her bir hücrenin sanki yanıyormuşçasına canlı olduğunu söylerler.

Duyuları çok hassaslaşır. Renkler olduğundan daha aydınlık ve canlı, müzikler ise daha ilgi çekici ve daha derinli anlamı varmış gibi gelir.

Fiziksel olarak hiçbir şekilde yorgunluk veya bitkinlik hissedilmez. Kişi hiçbir zaman bitmeyecek bir enerjiye sahip olduğunu düşünür.

Zihinsel:

Düşünceler kafada adeta birbirleriyle yarışıyormuş gibi hızlıca akıp gider. Bu bazen kişi için çok yorucu olabilir. Çünkü hiçbir düşünce üzerinde yeterince düşünülemez.

Zaman algısı da normalden çok farklıdır. Saatler sanki dakikalarmış gibi hızlıca akıp ilerler. Bu yüzden bu kişiler birçok yere geç kalabilirler.

Duygusal:

Bu kişiler birden sevgi dolu olup etrafındaki herkese ve her şeye âşıkmışçasına hareket ederler. İçlerinde bitip tükenmeyen eğlence mutlu hissetmelerie sebep olur. Fakat genelde bu duygular çok uzun süreli olmaz.

Bu duygu patlamasının arkasından bir depresyonun ve gerilimin gelmesi sıklıkla rastlanır. Kişi korkular ve kaygılar geliştirmeye elverişlidir.

Ruhsal:

Kişiler sanki yer yüzündeki her insanla aynı anda berabermiş gibi hissedebilirler. Kimi insanlar bu hissi Ekstazi almakla oldukça benzeştirir. Tanımlaması oldukça zor olsa da insanlar için rahatlatıcı ve güven verici bir deneyimmiş gibi gelir.

Sosyal:

Tüm insanlarla etkileşime geçmek ve paylaşım yapmak isterler. Heyecanlarını diğerlerine de yansıtır ve onlardan geri dönütler almayı beklerler. Fakat birçok insan bu tempoda yaşamaya alışık olmadığından insanlar birazcık bu kişilerden uzaklaşabilir.

Ekonomik:

Sürekli alışveriş yapma, para harcama, yeni yerlere gitme ve seyahat yapma isteği baskındır. Sürekli sonraki para harcayacakları şeyin hayalini kurup bununla mutlu olmaya çalışırlar.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !