Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Bir Erkeğin Gülüşü Onun Ne Kadar Cinsiyetçi Olduğunu Söylüyor

Bir Erkeğin Gülüşü Onun Ne Kadar Cinsiyetçi Olduğunu Söylüyor

Yazar: Ankara Psikolog

Yapılan yeni bir araştırma, bir erkeğin nasıl gülümsediğine ve karşı cinsle yaptığı konuşmaya bakarak o erkeğin ne kadar cinsiyetçi olup olmadığının anlaşılabileceğini öne sürüyor.

Sex Roles dergisinde yayınlanan araştırmanın sonucu, cinsiyetçiliğin erkek ve kadın arasındaki sosyal etkileşimi nasıl etkilediğini gösteriyor.

İki tür cinsiyetçilikten söz edebiliriz.

Düşmanca cinsiyetçilikte, kadına karşı nefret ve hoşgörüsüzlük yaygın olduğu gibi aşağılayıcı ve baskın bir davranış biçimi vardır.

Korumacı cinsiyetçilik ise daha olumsuz ve babacan görünmesine karşın temelinde kadını yetersiz, yardıma ve korunmaya muhtaç olarak görür.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, erkeklerin bir kadınla etkileşime geçtiklerinde kullandıkları kelimelerin tercihine, genel davranışlarına ve gülümsemelerine odaklandılar. Buna göre nasıl bir cinsiyetçilik sergilediklerini incelediler.

İlk aşamada, erkeklerin ve kadınların bir arada olduğu ortamda sözel ve sözel olmayan ifadeler incelendi. Bu davranışların hangi tür cinsiyetçiliğe ait olduğu kayıt altına alındı. 27 çift Amerikan üniversite öğrencisi üzerinde yapılan bu deneyde, öğrenciler kendi aralarında sohbet ederken veya oyun oynarken video kamerayla filme alındılar.

Daha sonra, görüntüler mercek altına alındı. Gülümseme gibi sözel olmayan işaretler ve bir kelime sayım programı ile kelimeler detaylıca incelendi.

Düşmanca cinsiyetçilik sergileyen erkeklerin konuşmalarına bakıldığında daha az cana yakın ve dostça davrandıkları görüldü. Ayrıca bu erkekler karşı cinsle etkileşime geçerken çok daha az gülümsüyorlardı.

Diğer yandan, korumacı cinsiyetçilik sergileyen erkeklerin ise karşı cinse daha sıcak, arkadaş canlısı yaklaştıkları ve çok daha fazla gülümsedikleri gözlemlendi. Ayrıca oynadıkları oyunlarda kadınlara karşı çok daha sabırlıydılar ve olumlu duygular içerisindeydiler.

Araştırmacılardan Jin Goh: “Birçok insan düşmanca cinsiyetçiliği fark ederken, dostça ve sıcak davranışlar altına gizlenen korumacı cinsiyetçiliğin farkında değil.” diyor.

“Korumacı cinsiyetçilik bir sürüde koyun kostümü giymiş bir kurt diyebiliriz. Dışarıdan çok hoş ve güzel gözükebilir. İnsanlar korumacı cinsiyetçiliğe izin verdikçe toplumdaki cinsiyet eşitsizliği pekişerek devam edecektir.”

 

Kaynak: http://psychcentral.com/news/2015/03/10/a-mans-smile-identifies-level-of-sexism/82148.html?li_source=LI&li_medium=most-popular

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !