Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Borderline Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Borderline Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Birisinin borderline (sınır) kişilik bozukluğuna sahip olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Önce gelin bu psikolojik rahatsızlıkla ilgili bazı bilgilere göz atalım. Borderline kişilik bozukluğunun toplumun %1 ile %6’sını etkilemektedir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre daha yüksektir.

Borderline kişilik bozukluğunun en bilinen belirtisi, bireyin sosyal ilişkilerinde uzun süredir devam eden dengesizliktir. Bunun bir nedeni biranda ortaya çıkan ve genellikle değişken olan duygulardır.

Örneğin, borderline kişilik bozukluğuna sahip insanlar, çok beğendikleri ve hayran olduğu insanlardan bir anda nefret edebilirler.

 

Borderline kişilik bozukluğunun göstergesi olabilecek 7 belirtiyi şu şekilde tanımlayabiliriz:

  • Başkaları tarafından terk edileceğine yönelik şiddetli bir korku durumu.
  • Olabilecek riskleri düşünmeden bireyin kafasına estiği gibi hareket etmesi. Örneğin, korumasız seks yapmak veya uyuşturucu madde kullanmak.
  • Kendine zarar vermek ve intiharı düşünmek. Borderline kişilik bozukluğuna sahip insanlar, ölmek için kendilerine zarar vermezler. Onlar için bu duygularını ifade etmenin bir yolu olabilir.
  • Kendilik algısında değişkenlik. Borderline kişilik bozukluğu olan insanlar kendilerini etrafındaki insanlara göre farklı bir kişiymiş gibi hissedebilirler.
  • Paranoyak düşünceler. Bu ruhsal rahatsızlığın sonucunda insanlar gerçekte olmayan şeylere inanabilir ya da gerçeklik algısından uzaklaşabilirler.
  • Bu bireyler önemsiz olaylara bile şiddetli bir şekilde öfke duyabilir ya da fiziksel olarak tepki verebilirler.
  • Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan insanlar genellikle duygusal git gel içerisinde yaşarlar. Hissettikleri yoğun kaygı, onları depresyona ya da daha ciddi bir duruma sürükleyebilir. Bu durum birkaç saat ya da birkaç gün sürebilir.

Ruh sağlığı uzmanları bir bireye borderline kişilik bozukluğu tanısı koymak için genellikle yukarıdaki semptomlara bakarlar. kullanırlar.

Borderline kişilik bozukluğunun tedavisinde duygu düzenleme becerilerine odaklanılır. Bazı durumlarda anti-depresan tedavisi de tercih edilebilmektedir. Bunun sebebi bu bireylerin genellikle depresif durumda olmaları veya diğer ruhsal bozukluklara sahip olmalarıdır.

Borderline kişilik bozukluğuna neyin sebep olduğu kesin olarak bilinememektedir. Ancak araştırmalardaki bulgular, genetik ve çevresel faktörlerin bir araya gelmesinin sonucu olduğuna işaret etmektedir.

Borderline kişilik bozukluğu, doğru yöntemler ve yeteri kadar zaman ile tedavi edilebilmektedir.

 

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2015/02/borderline-personality-disorder-8-classic-signs-you-should-know.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !