Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Boşanma Sonrası Hissettiğiniz Acıdan Nasıl Kurtulursunuz?

Boşanma Sonrası Hissettiğiniz Acıdan Nasıl Kurtulursunuz?

Yazar: Ankara Psikolog

Boşanmış olmak size büyük acı veriyor olabilir, kendinizi mutsuz, değersiz, depresif hissediyor olmanız da çok normal. Ama iyi bir haber verecek olursak: Yeniden mutlu olmak mümkün!

Bu yazıyı okuyor olmanız bile yeniden mutlu olmaya açık olduğunuzu gösteriyor. Sizinle aynı durumda olan birçok insan oldu, oluyor ve olacak. Her zaman birileri bu yıkımı atlatmaya çalışıyor ve başarıyor olacak. Siz de başarılı olanlardan biri neden olmayasınız?

İşte size aşırı çaba göstermenize gerek olmadan kolayca mutluluk ve huzur getirecek 5 yöntem:

Kendinize karşı sevecen olun.

Boşanma sonrası en fazla dikkat etmeniz gereken şey kendinize karşı olan tutumunuz olmalıdır. Başınızdan geçen ayrılığın bir süre boyunca sizi etkileyeceğini kabullenmeli ve bu süre boyunca kendinize karşı merhametle ve sevecenlikle yaklaşmalısınız. Kendinizi ihmal etmeniz bu dönemde yapabileceğiniz en olumsuz şeylerden bir tanesidir.

Yanınızda olanlara karşı iyi davranın.

Nasıl hissederseniz hissedin hep yanınızda olanlar var ya, bu süreçte size yardımcı olmaya çalışacaklardır. Onlara karşı iyi davranın çünkü onlar da sizin gibi iyi davranılmayı hak ediyorlar.

Yardım istemekten çekinmeyin.

İstediğiniz, ihtiyacınız olan şeyler konusunda açık olun ve çevrenizden çardım istemekten çekinmeyin. Eğer çevrenizdeki insanların ihtiyaçlarınızı tahmin etmelerini beklerseniz hiçbir zaman gerçekten ihtiyacınız olanı elde edemeyebilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Net olarak hem kendinizi hem de size yardımcı olmaya çalışanları rahatlatabilir ve işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Etrafınızda sevgi dolu bir yaşam var, bunu görmeyi öğrenin.

Karamsarlığın sizi sarmasına izin vermemelisiniz. Bunun için aslında etrafınızda güzel şeylerin de yaşandığını görmeyi öğrenmeniz ve sizin de tekrar yaşayacağınıza inanmanız gerekiyor. Evliliğinizin bitmiş olması ve şu an mutsuz olmanız sürekli mutsuz olmanızı gerektirmiyor.

Söylediklerimizin hepsi aslında temelinde sevecen hissetmeyi gerektiriyor ancak kendinizi hiç sevecen hissetmiyorsanız, öyle hissetmek için zorlamayın. Eğer zorla bir şeyler yapmaya çalışırsanız hayata karşı küskünlüğünüzü arttırabilirsiniz. Öte yandan kendinizi dünyaya ve fırsatlara karşı da kapatmamalısınız. Aradaki dengeyi tutturduğunuzda zamanla daha sevecen olmaya başladığınızı fark edeceksiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Bosanmis 19 Nisan 2018 - 03:24

Yazilanlarin hicbiri konuyla alakali degil sallamissiniz boş umut kendinize sevecen olun nedir ya? Hayatimin merkezine koydugum varligi dunyalara bedel olan insanin yoklugunda bu yazilanlar hicbir sey ifade etmiyor. Çözüm davranisci bilissel terapi vs

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !