Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Boşanmış Aile Çocuklarındaki 10 Değişim

Boşanmış Aile Çocuklarındaki 10 Değişim

Yazar: Ankara Psikolog

Boşanmış ailelerin çocukları birçok zorluk yaşayabilirler ve çevrelerindeki çoğu insanın onları anlamayacağını düşünürler. Çoğunlukla bu düşüncelerinde haklıdırlar da… Bu içeriğimizle çevrenizde boşanmış aileler varsa çocuklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilmeyi diliyoruz.

Çevrelerine duvarlar örebilirler.

Ebeveynlerinin boşanmasını terk edilmek olarak yorumlayan çocuklar aynı durumu tekrar yaşamamak, kendilerini güvende hissetmek için çevrelerine duvarlar örebilirler. Böylece kendilerini başka insanların onları terk etmesi ihtimalinden korumaya çalışırlar.

Nesnelere aşırı bağlılık gösterebilirler.

Boşanma durumunda bir evdeki eşyalar taraflar arasında paylaşılır ve bu durumu tecrübe eden çocuk nesneleri önemli görüp olması gerekenden fazla bir bağlılık sergileyebilirler.

Ebeveynleri arasında seçim yapmak zorunda kalabilirler.

Her ne kadar bunu istemeseler de çoğunlukla çocuklarının isteklerine daha iyi cevap veren bir taraf olur ve onunla daha iyi iletişim kurarlar.

Bağlanmaktan korkarlar.

Bir noktada başka bir insana bağlanacaklarını bilseler de bu kavram onları tedirgin eder çünkü ebeveynlerinin başına geleni yaşamaktan korkarlar.

Aldatan kişileri sevmezler.

Eğer ebeveynlerinin boşanmasının sebebi aldatma ise bu durum daha çok görülür. Aldatan kişiyi sorumlu tutarlar ve kendi ilişkilerinde bu konuya özellikle dikkat ederler.

Fazla eleştirel olabilirler.

Fazla soru sorabilirler çünkü karşılarındaki insana güven duymaları zaman alır. Kimseye tamamen güvenilememesi gerektiğine inanabilirler. Hayatta en çok güven duydukları iki insanın ayrılığı sonrası böyle bir tutum geliştirmeleri çok olağandır.

İletişime çok önem verirler.

Anne babaları arasındaki iletişim yetersizliğini gören çocuklar devam eden  yaşantılarında bu konunun üzerine çok önem verirler. Konuşmalarında dürüstlüğü en önde tutarlar ve geçiştirmek için verilen cevapları kabul etmezler.

Kardeşlerine bağlıdırlar.

Aynı acıları yaşamış kardeşler olarak birbirlerini en iyi anlayan kişiler yine kardeşlerdir. Kardeşinin neye ihtiyacı olduğu ve ona nasıl destek olacağını daha iyi kimse bilemez. Ayrıca boşanmaya dair her konuyu en rahat konuşabilecekleri kişi yine kardeşleridir.

Sevilmek ve kabul görmek isterler.

Ebeveynlerinden gördükleri sevgi her zaman biraz yarım kalır çünkü hiçbir zaman aynı anda olmaz. O yüzden duyguları bir bütün olarak yaşamak isterler. Yaşadıkları hep biraz eksik kalabilir, fazlasını isteyebilirler.

İnsanların kusurları üzerine daha çok kafa yorarlar.

Herhangi bir ilişki kurmadan önce kişileri çok fazla eleştirel gözle inceleyebilirler. Karşılaştıkları küçük kusurları derinlemesine inceleyip nasıl sorunlar yaratabileceğini hayal etmeye çalışırlar. Ebeveynlerinin yaşadıklarını yaşamamak için aşırı temkinli bir yaklaşım sergileyebilirler.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !