Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Boyunuz Kime Aşık Olacağınızı ve Kimin Sizi Çekici Bulacağını Nasıl Etkiliyor?

Boyunuz Kime Aşık Olacağınızı ve Kimin Sizi Çekici Bulacağını Nasıl Etkiliyor?

Yazar: Ankara Psikolog

Yeni bir çalışmanın sonuçlarına göre, insanların kendi boylarına yakın kişileri partner olarak seçmelerinin nedeni genlerimizde yatıyor.Uzun yıllardır yapılan araştırmalarda insanların eş tercihlerinde boyun etkili bir faktör olduğu biliyordu.

Buna karşın kadınların kendilerinden daha uzun erkekleri tercih ettikleri yönünde genel bir kanı bulunmaktadır.

Fakat yapılan son araştırma, bizim boyumuzda belirleyici olan genlerin aynı zamanda kimi çekici bulacağımızda da belirleyici olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmanın yürütücülerinden Dr. Albert Tenesa şunları söylüyor:

“Genlerimiz bize kendi boylarımıza yakın kişileri çekici bulmamızı söylüyor. Yani boyu uzun kişiler yine uzun kişilerle eşleşiyor.

Çalışmamız sonucunda genetik çeşitliliğin, kişinin boya göre eş tercihlerinde %89 oranında belirleyici olduğunu bulduk.

Bir kişinin sadece boy genlerine bakarak %13 kesinlikte, hâlihazırda seçmiş olduğu partnerinin boyunu tahmin edebiliyoruz.

Partnerler arasındaki boy uzunluğunun benzerliği, içinde yaşadığımız toplumun sosyal veya genetik yapısından ziyade, kişinin gözlemlediği fiziksel görünümden kaynaklanmaktadır, özellikle boy konusunda.”

 

Bir başka çalışma da insanların sadece kendi görünümlerine benzeyenleri değil aynı zamanda benzer DNA yapısına sahip olan kişileri de eş olarak seçtiğini gösteriyor.

“Şimdi kişilerin eş ararken baktığı aynı dinden, aynı gelirden, ırktan, eğitimden, yaştan veya vücut yapısından gelmesi kriterlerine benzer DNA’da olmasını da ekleyebiliriz.

Bu yeni araştırma, insanlar belli bir coğrafi bölgedeki kişilerin genetik özellikleri hesaba katıldığında dahi yine kendi DNA yapılarına benzeyen kişileri eş olarak seçtiğini gösteriyor.

Önceki çalışmalar partner seçiminde en etkili faktörün partnerin eğitim seviyesi olduğunu söylüordu.

Fakat bu araştırma DNA benzerliğinin, eğitimin eş seçiminde etkili olmasının 3’te biri kadar etkili olduğunu gösterdi.”

Kaynak:spring.org.uk

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !