Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Bu Patlamamış Bombaları Köylüler Günlük Hayatlarında Kullanıyor

Bu Patlamamış Bombaları Köylüler Günlük Hayatlarında Kullanıyor

Yazar: Ankara Psikolog

Vietnam Savaşı 40 yıl önce bitmiş olmasına karşın bugün savaşın ölümcül etkisi Laos’ta hala varlığını sürdürüyor. Amerikan ordusu bu savaşta, 1964-1973 yılları arasında 2 milyondan fazla bomba kullandı ve Laos da bu bombalardan en fazla payını alan ülkeler arasındaydı.

580.000 bin bombanın atıldığı Laos için bu savaş süresince her 8 dakikada bir bomba demekti. Bu bombaların hepsi amacına ulaşamadı. Yaklaşık %30’luk bir kısmı infilak etmeden yeryüzünde kaldı fakat bazıları ise atıldıktan sonra hiç beklenmedik zamanlarda ve beklenmedik yerlerde patlamaya devam etti.

Yerel halk yerleşim yerlerindeki bu bombaları açıp dışındaki metal kısmı hurdacılara satarak geçinmeye çalıştı. Bu durum da patlamalara yol açtı ve yeni kayıpların verilmesine neden oldu. 1 tonluk bombanın değeri ise yalnızca 100 dolardı.

Bugün patlamamış binlerce bomba hâlâ yerleşim yerinin içerisinde, çocuklarının oynadığı alanlarda bulunuyor. Uzmanlar bu durumun çok büyük bir risk oluşturduğunu söylese de yerel halkın geçimini sağlamak için başka seçeneği kalmıyor.

Bombalar bazen ev-bahçe dekorasyonundan su kovasına, hayvanlar için çıngıraktan tekne yapımına kadar birçok alanda kullanılıyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !