Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Büyükannemin Ölmeden Önce Bana Söylediği 9 Şey

Büyükannemin Ölmeden Önce Bana Söylediği 9 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Bir internet kullanıcısı kendi blogundan, büyükannesinin kendisine miras bıraktığı defterdeki ders niteliğindeki öğütleri paylaşıyor.

“Büyükannem Zelda, birkaç yıl önce 90 yaşında hayatını kaybetti. Geride bana içerisinde çeşitli malzemelerin olduğu bir kutu bırakmış. Bu eşyaların içinde bir tanesi oldukça dikkatimi çekmişti. Kahverengi deri kaplamalı bu defterin üzerinde “İlham Defteri” yazıyordu.

Son 40-50 yıldır kendi düşüncelerini, kitap alıntılarını, şarkı sözlerini not etmeyi bir alışkanlık haline dönüştürmüştü. Beni büyütürken bu defterde sürekli bazı parçalar okur ve onlar üzerine benimle konuşurdu. Dürüst olmak gerekirse bugün bu kadar bilgiliysem birazcık da o defter sayesindedir.

Sizle bu İlham Defteri’nin hepsini paylaşamam belki ama tüm yazılanları toparlayıp özetleyerek 12 maddelik bir liste çıkarırım. Umarım sizin de ilham kaynağınız olurlar:

Geleceği içine çek, geçmişi dışarıya üfle.

Nerede olduğunun, ne yaptığının bir önemi yok. Şunu hiçbir zaman unutma ki tünelin sonunda hep bir ışık var. Elinden gelenin en iyisini yap, kontrol edebildiklerini kontrol et ve ne olacağını bekle ve gör. Geçmişe takılma, geleceğe bak.

Hayatını basitleştir.

Tüm işlerini aynı anda yapmak zorunda değilsin. Sadece birisini yapmaya odaklan. Nefes al, şimdiki ana dön ve önündekinin en iyisini yapmaya çalış.

Herkesin seni olduğun gibi görmesine izin ver.

İçindekileri söylemekten asla çekinme, sesin titrese bile başkalarının etkisi altında kalmadan inandığın şeyleri söyle. Diğerlerinin seni her zaman anlamasını bekleme.

Değişimi kabullen.

Yaşadığın acılar, çektiğin sıkıntılar seni değiştirecektir. Değişmeyi bilirsen hayata daha kolay tutunursun, çünkü tüm sıkıntılar seni daha güçlü yapan birer deneyimdir.

Her şey senin gelişimine yardımcı olur.

Karşılaştığın zorluklarla daha olgun biri olacaksın, mutlu anların tadını çıkardıkça da benzer mutlulukları tatmak için çabalayacaksın. Ama sonuçta deneyimlediğin her şey seni bira daha büyütecek.

Zengin olmayı değil, mutlu olmayı hedefle.

Zengin olmak özellikle gençken senin için heyecan verici olsa da paranın çok bir anlam ifade etmediğini zamanla anlayacaksın. O yüzden her zaman elindekilerle mutlu olmayı bilmelisin.

Olumlu ol!

Hayata karşı ne kadar olumlu bir şekilde durursan o da sana aynı şekilde karşılık verecektir. Elbette mutsuz olup üzüleceksin ama bunlardan kurtulmak da senin elinde.

Sevdiklerine dikkat et.

Çevrende seni önemseyen insanlar var. Onları üzme, çünkü onlar seni bir çıkar içini değil sen olduğun için seviyorlar. Sevginin en saf halini veriyorlar.

“Keşke” deme “iyi ki” de!

Geriye dönüp baktığın “keşke” diyeceğin şeyleri bırakma. Hep “iyi ki” dediğin anılar biriktir. Bunun için de riskler almaktan kaçınma.

 

Kaynak: www.marcandangel.com/2012/09/24/12-things-my-grandmother-told-me-before-she-died

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !