Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çalışırken Çocuklarınızı Oyalamanın 10 Yolu

Çalışırken Çocuklarınızı Oyalamanın 10 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Çalışan anne babalarının en büyük sorunları bir türlü durmayan çocuklardır. İşinize tam konsantre olamadığınız gibi çocuğunuzun ağlamaları ve mızmızlanmalarıyla başa çıkmak zorunda kalırsınız. İşte size çocuğunuzu siz çalışırken oyalayacak 10 taktik.

Oyun hamurları

oyun hamuru

Her yaş için uygun olan oyun hamurlarına çocuğunuz kendini kaptırır. Arada ondan yapmasını istediğiniz araba ya da masa gibi nesneleri söylerseniz onunla uğraşarak sizi rahatsız etmeyecektir.

Tarifler

Flour everywhere

Flour everywhere

Çocuğunuzun önüne un, kırılmış yumurta, şeker ve suyu koyarak bir yemek yapmasını isteyin. Tadı çok kötü olsa bile sonunda size çalışacak zaman yaratmış oldunuz.

Çadırlar

cadir

Evinizdeki eski battaniyeleri ya da çarşafları çocuğunuza verin ve onuna kendisine bir çadır yapmasını isteyin. Çadırı yaptıktan sonra orada kalmasını tembihleyin ki kolay kolay işinizi halledebilesiniz.

Labirentler

labirent

Çocuğunuzun önüne çeşitli zorluktaki labirentleri koyun. Onların hepsini acele etmeden doğru bir şekilde tamamlamasını isteyin. Elinizin altında bunlardan sürkeli bulunması onu hep meşgul edecektir.

Su

cocuk banyo

Çocuklar suya bayılır. Banyoya veya ıslanmasının önemli olmadığı bir yere çok derin olmayan bir kap dolusu su koyun. Özellikle küçük çocuklar bununla saatlerce oynayabilir.

Baloncuklar

baloncuk

Deterjanlı suları üflemek, tek seferde olabildiğince çok baloncuk çıkarmaya çalışmak, onları tek tek patlatmak çocukların çok hoşuna giden bir aktivitedir.

Gazeteler

cocuk gazete dergi

Çocuğunuzun yaşına uygun olarak ilgi çekici haberlerle dolu gazete veya dergileri eline verin. Ona işinizin çok yoğun olduğunu ve kendisinin okuyup size sonra haberleri özetlemesini rica edin. Böyle bir sorumlulukla işlerini ciddiye alıp sisi rahat bırakacaklardır.

Temizlemek

cocuk temizlik

Hep ortalığı batıracak değiller ya! Temizlik malzemelerini alın ve onu temizleyeceği yere götürün. İşini hallettikten sonra da çocuğunuzu ödüllendirmeyi sakın unutmayın ki daha sonra tekrar bu taktiği kullanabilesiniz.

Hafıza oyunu

hafiza oyunu

Bir kâğıda 20 tane nesne yazın. Çocuğunuza bu nesneleri siz işinizi bitirene kadar ezberlemesini söyleyin. Eğer süper zekâlı bir çocuğunuz yoksa biraz işinizle ilgilenecek zamanınız olacaktır.

Hulahop

hulahop

Özellikle kız çocuklarının en sevdiği oyuncakların başında gelen hulahop çocukları uğraştıracak bir alettir. Onuna en fazla ne kadar hulahop çevirebileceği konusunda iddiaya girer ve iddiayı yüksek tutarsanız işinize uzun uzun zaman ayırabilirsiniz.

Kaynak: http://www.stumbleupon.com/su/3pUuTf/:4V_ywx-_:jnJIxCpk/athomemomblog.com/15-quick-activities-to-keep-kids-busy-while-you-work

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !