Buradasın Ankara Psikolog » Diyet Psikolojisi » Canınızın Çektiği Yemekleri Neden Yemelisiniz?

Canınızın Çektiği Yemekleri Neden Yemelisiniz?

Yazar: Ankara Psikolog

Sağlığımıza dikkat ederken ilk başta yediğimiz şeyleri değiştiririz. Son yıllardaki sağlıklı beslenme trendiyle beraber artık canımızın her istediğini yemeyi bırakıp daha çok meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye başladık.

kapak

Fakat bir sağlık şirketi tarafından yapılan araştırma ruh haliniz ve canınızın çektiği yiyecek arasında bir ilişkinin olduğunu öne sürüyor.

Araştırmacılara göre bu yiyecekler gerçekten de sizi mutlu ediyor ve rahatlatıyor.

Psikiyatrist ve araştırmayı yürüten şirketin ruh sağlığı uzmanı olan Dr. Pablo Vandenabeele’ye göre: “Yiyecek sadece gıda ve tat olmasının ötesinde bir şeydir. Bizi aile geleneklerimize, sevdiğimiz insanlara ve unutamadığımız anlara bağlar.”

Yapılan araştırmada çalışmaya katılanların %33’ü dondurmanın kendilerine çocukluklarındaki mutlu bir anıyı hatırlattığını, %31’i ise elmalı pastanın en çok sevdikleri ve canlarının çektiği yiyecek olduğunu belirtmiş.

Yiyecekler ve özellikle kişinin canının yemek istediği yiyecekler yaşamla ve ruh haliyle oldukça yakından ilgili:

“Tatlılar genellikle bir şeyleri kutlamak veya kendimizi ödüllendirmek için yediğimiz yiyeceklerdir. Bu yüzden tatlı şeyler yedikçe hep hayatımızdaki mutlu anıları hatırlarız.”

Diğer yandan iştah kaybına baktığımızda ise bunun genellikle depresyonla ve mutsuzlukla ilgisi olduğunu görüyoruz. Bu yüzden birçok insan tatlı yemenin kendilerini mutlu edeceğini düşünüyor.

Çalışmaya katılanların %76’sı canlarının istediği bir yiyeceği tükettiklerinde kendilerini daha mutlu hissettikleri söylüyor.

“Yemek bizim genel ruh halimizi ve zihnimizi değiştirme becerisine sahip bir şey. Tatlar ve kokular bize hem mutlu hem de mutsuz olduğumuz anları hatırlatma konusunda çok etkili oluyor.”

Katılımcılar dengeli bir diyete girdiklerinde %80’i ailesiyle beraber eskisi kadar mutlu anılar yaşayamadığını düşünüyor.

Yorumunuzu Bekliyoruz !