Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Çekiciliği Etkileyen 10 Psikolojik Faktör

Çekiciliği Etkileyen 10 Psikolojik Faktör

Yazar: Ankara Psikolog

Çekicilik, cazibe tarih boyunca ilgi çeken bir konu olmuştur. Fiziksel görünüş, zeka, mizah anlayışı ve tutku çekiciliğe büyük ölçüde etki eden noktalar olsa da bunlara ek birkaç psikolojik faktör de bulunmaktadır. İlginizi çekeceğini düşündüğümüz yazımızda sizleri şaşırtmayı umuyoruz, keyifli okumalar.

Fiziksel görünüş

1

Çoğu kişi dış görünüşün çok önemli olmadığını söylese de insanlar çoğunlukla kişiliğinizden önce fiziksel görünüşünüzden etkilenir. Hatta kişileri değerlendirirken bilinçsizce dış görünüşlerinden etkilendiğimizi düşünürsek ‘Dış güzellik önemli değil.’ demek biraz kendinizi ve karşınızdakini kandırmaya çalışmak oluyor.

Yakınlık

2

Araştırmalar en yakın arkadaşlarımızın genelde bize yakınlarda yaşayan kişiler olduklarını doğruluyor. Hal böyleyken çekici bulduğumuz insanların bize uzak kişiler olmasını bekleyemeyiz. Fiziksel yakınlık kişilerin duygusal bağlar kurmasında en etkili faktörlerden biridir.

Benzerlik

3

Kendimize yaş, fiziksel görünüş, ilgi ve deneyimler bakımından benzeyen kişilerden hoşlanıyor olmamız hiç de şaşırtıcı değildir. Her ne kadar zıtlar birbirini çeker şeklinde yaygın bir görüş olsa da benzer tutkuları, dünya görüşlerini paylaşmak insanları birbirine çeker.

Karşılık

4

Bizden hoşlanan birinden hoşlanmaya başlamamız çok olasıdır. Bunun sebebi bir başkası tarafından sevilmenin hissettirdiği güzel his olabilir. Çünkü yanlarındayken iyi hissettiğimiz insanlara karşı daha güçlü bir çekim hissederiz.

Korku

5

Birisiyle birlikteyken korku, heyecan gibi duygular yaşarsanız beyniniz artan kalp atışlarınızın nedenini duruma değil de kişiye bağlama eğilimindedir. Genellikle korku filmlerinin ve gerginlik veren ortamların afrodizyak etkisinin olduğunun söylenmesinin nedeni budur.

Kırmızı renk

6

2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre erkekler kırmızı giyinen kadınlara daha çekici buluyorlar. Çünkü kırmızı renk tutku gibi pozitif duyguları arttırıyor. Öte yandan evrimsel bir açıklamaya göre kırmızı renk doğurganlığın bir işareti olduğundan günümüzde de bu durum çekiciliği etkiliyor.

Kolunuzun ön kısmı

7

Nicolas Guegen isimli psikoloğun yaptığı araştırmaya göre bir kişi sizi randevuya davet ederken hafifçe kolunuza dokunursa teklifini kabul etme olasılığınız artıyor. Aynı çalışmada kadınlar kollarına dokunulduğunda kendilerine dans etmeyi teklif eden erkeklerin teklifini daha yüksek ihtimalle kabul ediyor.

Öpücüğün tadı

8

Bağışıklık sistemini kontrol eden bir grup kromozomun oluşturduğu majör doku uygunluk kompleksi (MHC) kadınların olası partnerlerinden etkilenmelerini sağlayan en önemli faktörlerden birisi. MHC feromonlarda ve tükürük sıvısında bulunduğundan öpüşürken aldığınız tat karşınızdakini çekici bulmanızı etkileyen bir faktör.

Doğum kontrol hapı

9

Doğum kontrol hapı temelde bağışıklık sistemine etki ettiği için kadınların kendilerine benzer MHC ye sahip erkekleri çekici bulmalarına neden olur. Kadın hapı kullanmayı bıraktığında aslında o kişiyi çekici bulmadığını fark edebilir. Bazı psikologlara göre modern toplumda boşanma oranlarının artmasına etki eden faktörlerden biri doğum kontrol haplarıdır.

Zamanlama

10

Zamanlama her şeydir, özellikle de kadınlar için. Yumurtlama dönemini kadınların uyarılma düzeyini ciddi şekilde etkiler. Bu dönemde kadınların karşındakinden etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ayrıca kadınlar bu dönemde partnerlerinin daha sevgi dolu ve ilgili olduklarını belirtmişlerdir.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !