Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Çevrenizdeki İnsanları Değiştirmek İçin 4 İpucu

Çevrenizdeki İnsanları Değiştirmek İçin 4 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Yazımızın ilk bölümünde kendinizi nasıl değiştirebileceğinizle ilgili 4 ipucuna yer vermiştik. Bu bölümümüzde ise diğer insanlarda değişimi nasıl sağlayacağınızı inceleyeceğiz.

Birisine değişmesi için yardım etmenin üç adımı

İlk olarak, o kişi değişim olasılığına karşı açık olmalıdır. İnsanlar yıllardır geliştirdikleri alışkanlıkları, davranışları veya düşünce tarzlarını değiştirme konusunda oldukça savunmacı olabilmektedir.

İkincisi, ılımlı ve destekleyici olmak gerekiyor.

Unutmayın, siz arkadaşınızın iyiliği için ilgilenen ve onu şu anki hali ile de kabul eden yardımsever bir arkadaşsınız.

Üçüncü olarak, kendilerinde bir farkındalık oluşturmalarına yardımcı olun.

Alışkanlıkların en temel özelliği insanların onları farkında olmadan benzer durumlarda sürekli tekrarlamalarıdır.

Bir alışkanlığı değiştirmedeki temel adım, o alışkanlığın ne zaman gerçekleştiği ile ilgili durumları tanımlamaktır. İnsanları, hangi durumların gösterdikleri alışkanlıklara sebep olduğu konusunda bilgilendirebilirsiniz.

Kendi kendilerini ikna etmelerine izin verin.

Bir insanın düşünce yapısını değiştirmek en az davranışlarını değiştirmek kadar zordur. Yapılan bir araştırma, insanların değişim konusunda kendilerini ikna ettiklerinde, pasif kaldıkları duruma göre daha fazla değişime ayak uydurabildiğini gösteriyor.

Sigara içme durumunu el aldığımızda, karşıdaki insana kendimizin rahatsız olduğunu söyleyerek sigara içmemesini söylemektense, ona sigara içmenin kendisi için şimdiye kadar ne gibi olumsuzluklar getirdiğini ve getirebileceğini sormak onun sigara bırakma davranışına daha fazla katkı sağlayacaktır.

Onaylanma Önyargısı

Değişimin önündeki en büyük psikolojik engellerden birisi onaylanma önyargısı.

Onaylanma önyargısı, kişinin kendi dünya görüşü ile ilgili bilgiler için arayışta olması ve kendi görüşlerine uymayanları tamamen yok saymasıdır.

Bu onaylanma önyargısı ile savaşmak söylenmesi kolay ama yapılması oldukça zor bir süreçtir.

Bunun için kişinin sürekli alternatif hipotezler için düşünmesi ve kendisini farklı durumlarda test etmesi gerekmektedir.

Hiçbir insan şimdiye kadar yanıldığından veya yanlış bilgilerle donatıldığından memnun olmaz.  Fakat değişim için insanlara yanılabildikleri bu durumları göstermek faydalı olabilir.

Alternatifler üretmek

Bir insana değişmesi gerektiğini söylerken bunu o kişi kötü veya yetersiz olduğu için değil, değişimin kendisi daha iyi bir seçenek olabileceğini göstermek gerekiyor.

Kişi sizin dediklerinizi birebir yapmasa bile kendisi değişim için alternatif yollar üretebilmeli. Bu alternatiflerin kısa, hoş ve uygulanabilir olması gerektiğini ona söylemelisiniz.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !