Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Çiftleri Boşanmaktan Koruyan Şey

Çiftleri Boşanmaktan Koruyan Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre her evliliğin bozulmadan devam etmesini sağlayan en önemli şey “minnettarlık.”

Araştırmacılardan Dr. Ted Futris bunu şöyle açıklıyor:

“Takdir edilme hissi ve eşinin sana değer verdiğini hissetmek, doğrudan kişilerin evlilikle ilgili hislerini de etkiliyor. Ne kadar bağlı hissedersen, evliliğin de o kadar uzun sürüyor.”

Bu sonuca 468 evli çifte yapılan bir anket sonucunda ulaşılıyor. Çiftlere ekonomik durumları, birbirleriyle olan iletişimler ve şükran duygularını nasıl birbirlerine ifade ettikleri soruluyor.

Araştırmacılara göre “teşekkür ederim” ifadesinin çiftler tarafından ne kadar sık kullanıldığı bile evliliğin kalitesi hakkında bilgi veriyor. Evlilik zor zamanlardan geçse de çiftlerin yaşadığı minnettarlık hissi sonuçta olumlu bir şeyleri ortaya çıkarıyor.

Ayrıca minnettarlık, zayıf iletişimin yarattığı hasarları da oldukça azaltıyor.

Özellikle çiftler herhangi bir sorunla yüzleştiklerinde, birbirlerini suçlamaları ya da acımasızca eleştirmeleri evlilikleri için ciddi bir sorun haline geliyor. Ekonomik zorlukların yarattığı kısıtlamalar, eşlerin birbirlerinden olan taleplerini karşılayamamaları doğal olarak çiftlerin birbirlerine minnettarlık duygularını ifade edememelerine de sebep oluyor.

2015 yılı içerisinde yayınlanan bu çalışmanın orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz: http://dx.doi.org/10.1111/pere.12094

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2015/10/marriage-this-protects-couples-against-divorce.php

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !