Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Yazar: Ankara Psikolog

Cinsel İsteksizlikte ve Cinsel Soğuklukta Tedavi

Tedavi için sebebin bulunması gerekecektir. Hastalar önce bu sıkıntıyı kabul edip sağlık kurumlarına başvurmalıdır. İçe atılan bu durum ileride çok daha büyük sıkıntılar getirerek çiftleri ayırma noktasına getirebilir. Eşlerden birinin daha az cinsel isteğinin olması ya da bu konu ile hiç ilgilenmeme durumu sonrasında diğer eşte duyulacak his; beğenilmeme duygusu olacaktır. Aynı zamanda bu eksiklikten kaynaklı olarak başka kişiye yönelme ve aldatma durumları çıkabilecektir. Çünkü hayatta cinsel doyum önemlidir. Bir kişinin bu anlamda sağlıksız olması diğer partnerini de etkileyerek sıkıntıların büyümesine neden olacaktır.

Cinsel İsteksizlikte Tedavi

Cinsel İsteksizlikte Tedavi

 

Önce hastalar bu konu için kadın doğum uzmanına gidebilirler. Burada yapılan incelemeler ile saptanacak bir rahatsızlık varsa bu konuya yönelik tedbirler alınacaktır. Başka türden problem olduğunu düşünebilecek olan hekim bir diğer branşa yönlendirebilecek ve kalp rahatsızlığı gibi her hangi bir sıkıntıdan kaynaklanıyorsa bu şekilde çözülmeye çalışılacaktır. Erkekler içinde yine sıkıntıların nedenine yönelik organ taraması yapılabilir. Tedavi için kaynağa ulaşmak önemlidir.

Cinsel soğukluğa karşı uygulanabilecek bir takım tedavi yöntemleri şunlardır;

–        Aile terapisi

–        Psikoterapi

–        Cinsel egzersiziler

–        Bedensel egzersizler

Erotik videolarla cinsel eğitim önerilebilir. Kaynak içten gelmeyen istek ve duygu kontrolsüzlüğü ise uyarıcı nitelikte videolar izlemek bu kazanım için fayda sağlayabilecektir.  Hastalar değişik cinsel pozisyonları ve haz alınabilecek durumlar ile bilgilendirilebilirler.

Eğer travmaya bağlı cinsel isteksizlik söz konusu ise hayata yeniden döndürebilmek adına belirli seanslarda terapi alması gerebilecektir. Bastırılmış olan duygular açığa çıkarak tüm bu durumlarla yüzleşmek hastalar için önemlidir.

Eğer hastalar ararsı geçimsizlik gibi durumlardan açığa çıkan bir isteksizlik varsa yine bu anlamda terapiler alınarak konular aşmaya çalışılacaktır.

Hormonlarla ilgili sıkıntılar yaşanıyorsa doktor cinsel uyarıcı hormonlar önerebilecektir. Menopoz dönemi ve ileriki dönemde yaşanabilecek isteksizlik için antidepresan ilaçlar ile eş zamanlı hormon ilaçları kullanılabilecektir.

Bu tedavilerde ilk adım kaynağın bulunmasıdır. Bazen bir ışık, ses, vücudun beğenilmeme duygusu gibi basit sebeplerden cinsel isteksizlik olabileceği de unutulmamalıdır. Sorun ortadan kalktığı zaman tüm hayat düzene girerek iletişimde güçlenecektir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !