Buradasın Ankara Psikolog » Cinsel Yaşam » Cinsel Soğukluğun/İsteksizliğin Nedenleri

Cinsel Soğukluğun/İsteksizliğin Nedenleri

Yazar: Ankara Psikolog

Cinsel İsteksizlik ve Cinsel Soğukluk

Cinsel İsteksizlik ve Cinsel Soğukluk

Erkekler ve kadınlar için cinsel birleşme de asıl olan istemektir. Çiftlerden birisinin ya da her ikisinin de karşı cinsine ilgi duymuyor olması veya çeşitli fiziksel hastalıklardan dolayı sağlıklı ilişki yaşayamadığı için bu konuya soğuk bakması cinsel isteksizliği beraberinde getirecektir. Çevresel etkenler den kaynaklı olabileceği gibi, fiziksel, ruhsal ve genel sağlık durumu ile ilgili her hangi bir sıkıntı sonrasında da isteksizlikler görülebilmektedir.

Hormon farklılıkları, stres, dış görünüş, öz güven eksikliği gibi faktörlerde isteksizlik için neden gösterilebilir.

Cinsel soğukluğa sebep veren konuları başlıklar altında toplamak gerekirse belirli maddelere ayrılacaktır.

1)     Fiziksel nedenler; yaşlılık ve menopoza girmek, bir takım kullanılan ilaçlar, uzun dönem cinsel ilişki yaşamamak, alkol tüketimi, kalp ve böbrek hastalıkları, hamilelik, rahim hastalıkları, vajinal mantar, emzirme dönemi, yorgun işlerle vakit geçiriyor olma durumu, jinekolojik hastalıklar gibi birçok fiziksel nedenlerden dolayı insan cinsellikten soğuyabilmektedir.

2)     Psikolojik nedenler; stres, vajinismus, eşlere ilginin olmaması, cinsel tavmalar, başka bir kişiye duyulan ilgi, cinsel yönden baskılı tutum, eşler arası geçimsizlik, beğenilmemem duygusu, öz güven eksikliği, aileden birinin kaybı, tabular, depresyon, karşı cinsten beklenen ilginin gelmiyor olması gibi birçok psikolojik neden cinsel açıdan soğukluğa sebep verebilir.

Bu sebepler erkekten ya da kadından kaynaklanabilir. Her iki insanda da cinsel soğukluğun yaşanması sonucu çiftler uzun zaman bir araya gelmeyerek yatak ayırmayı tercih edebilmektedirler. Tek taraflı yaşanılan cinsel isteksizlik karşı tarafı yorarak başka sıkıntıları da beraberinde getirecektir. Bu konu tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle cinsel açıdan sapkınlığın bulunması önemli bir konudur. Kişiler bu aşamada eşleri yerine kendi cinslerinde olan kişilere ilgi duymaya başlamış olabilirler. Hem sosyal anlamda hem psikolojik anlamda hem de fiziksel anlamda hastalık derecesine varmış cinsel soğukluklar yaşanıyor olabilir.

Cinsel soğukluğun kaynağına inmek önemlidir. Çünkü evlilik hayatının yolunda gidebilmesi için düzenli olarak cinsel birliktelik önemlidir. Hastalık boyutunda isteksizlik var ise jinekoloktan yardım alınmalıdır. Psikolojik etmenlerinde ortadan kaldırılıyor olması bu soğukluğun önüne geçecektir. Sağlam gidecek ilişkiler için konuların üzerine giderek çözüm yolları oluşturulmalıdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !