Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Cinsiyet Eşitliğinin Olduğu Nadir Toplumlardan Fotoğraflar

Cinsiyet Eşitliğinin Olduğu Nadir Toplumlardan Fotoğraflar

Yazar: Ankara Psikolog

Batı kültürü genellikle ataerkil toplumlara bir alternatif oluştursa da Fransız fotoğrafçı Pierre de Vallombreuse yaptığı Güneydoğu Asya yolculuğunda kadınların erkekler kadar, hatta bazen çok daha fazla değer gördüğü toplulukları araştırmış.

Bu özgün toplulukların kültürlerini ve geleneklerini fotoğraflarıyla anlatan de Vallombreuse, bu sayede teknoloji ve küreselleşmeyle tanışmamış ve modern dünyadan izole olmuş bu toplumları insanlara göstermek istemiş.

Souveraines (Egemenler/Hükümdarlar) ismini verdiği bir sergi açan fotoğrafçı, kadınların yönetimde ve din işlerinde daha baskın olduğu 4 toplumu mercek altına almış. Bunlar “Khasi” ismindeki kuzeydoğu Hindistan’da bulunan anaerkil bir toplum, Palawan ismindeki hiyerarşik bir düzenin olmadığı Filipinlerde’ki bir toplum, Çin’deki Mosuo isimli bir toplum ve Badjapo isimli, ev yerine teknelerde yaşayan ve çok iyi dalış yapabilen insanların olduğu bir toplum.

Fotoğrafçı bu toplumlarda kadın ve erkek arasında akışkanlığa, basitliğe ve normalliğe dayanan bir ilişkinin olduğunu söylüyor.

“Eşitlik, cinsiyetler arasında karşılıklı saygı ve hepsi için özgürlük… Kadınların daha fazla baskın olduğu toplumlarda bu değerlerin çok daha iyi yaşatıldığına şahit oluyoruz.” diyor de Vallombreuse.

1 2 3 4 5 6 7e

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !