Buradasın Ankara Psikolog » Genel » Çocuğu Okula Başlayacak Ebeveynlere Öneriler

Çocuğu Okula Başlayacak Ebeveynlere Öneriler

Yazar: Ankara Psikolog

Okulların açılmasına kısa bir süre kaldı. Sizin çocuğunuz bu sene okula yeni mi başlayacak? Okula fobisi, Okula motive etme, çocuğu okula hazırlama konusunda merak ettiğiniz soruların cevabı Ankara Psikolog’da.

Okula Yeni Başlayan Çocuklar

Okula Yeni Başlayan Çocuklar

Sosyal çevre deneyimi ailesiyle sınırlı olan çocuklar okula başlama çağı geldiğinde, psikolojik açıdan bazı davranış ve duygu değişimleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Anne babasından ayrılmak istemeyen çocuklar, okula gitme konusunda zorluk çıkarabiliyor. Çocukların dış dünya ile yakından tanışmaya başladıkları bu yeni süreç, anne babaların bilinçli davranışları sayesinde kolayca atlatılabiliyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, çocuğu okula yeni başlayacak olan anne babalara şu önerilerde bulunuyor:

Sürekli çocuğun yanında kalmayın

Pek çok anne baba, küçük yaşları ve ev dışındaki sosyal çevre anlamında deneyimsiz olmaları nedeniyle okula gitme konusunda korkular taşıyan çocuklarına yardımcı olmak için her an yanlarında olmaya çalışıyor. Çocuğun kendi ayakları üzerinde durabildiğini hissetmesi ve özgüvenini sağlamlaştırması açısından, sürekli anne babayla derslere girmesi ve yoğun bir ebeveyn desteği görmesi doğru değildir.

İlk kez okulla karşılaşan çocukların okula, öğretmene ve arkadaşlarına alışabilmeleri için zamana ihtiyaçları vardır. Bu zamanı onlara tanırken, ebeveynlerin çocuklarının ilk zamanlarda yakından destek olmaları doğrudur. Bu, çocuğa güvende olduğunu hissettirecektir. Ancak, sürekli çocukla derslere girmek, her an etrafında olmaya çalışmak çocuğun kendine olan güvenine zarar verecektir. Çocuk sağlıklı bir özgüven gelişimi için, kendi ihtiyaçlarını giderebildiğini keşfetmeye ihtiyaç duyar.

Okula yeni başlayan çocukları motive etmek için yapılması gerekenler

  • Anne babalar ilk birkaç gün okul yakınlarında bulunarak çocuklarına destek verebilir. Ancak, bu konuda denge çok iyi kurulmalıdır. Çocuklarla derslere girmek, kapı önlerinde saatlerce beklemek çocukların anne babaya bağımlı bireyler olarak yetişmelerine neden olacağından, bu davranıştan uzak durulmalıdır.
  • Okula yeni başlayan çocukların hemen adapte olmalarını beklemek doğru değildir. Bu konuda, çocuklara zaman tanınmalı ve sabırlı olunmalıdır.
  • Çocukların okula adaptasyon süreçlerinde anne babalar, çocukları ikna etmek amacıyla dahi olsa sert tutumlar sergilemekten kaçınmalıdır. Bu tutum, çocukları okuldan daha da soğutacağından çocuk ile daha ılımlı bir iletişim kurulmaya çalışılmalıdır.
  • Çocuğa okula gitmenin neden gerektiği, okulun ne olduğu onun anlayabileceği uygun bir dille anlatılmalıdır. Bu konuşma, çocuğu cesaretlendirecektir.
  • Okula gitmeme konusunda ısrar eden çocukların, neden bu kadar isteksiz oldukları anlaşılmaya çalışılmalıdır. Gerekirse bir uzmandan destek alınmalıdır.
  • Okula gitmeme isteği konusunda yaşanan sıkıntının geçici olduğu çocuğa hissettirilmelidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !