Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » Çocuğuma Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyim?

Çocuğuma Tuvalet Eğitimini Nasıl Vermeliyim?

Yazar: Ankara Psikolog

sorular-cevaplar[box type=”success” ]Soru: 2 yaşında bir oğlum var. Yavaş yavaş tuvalet eğitimini yapmak istiyorum. Fakat nasıl yapacağım konusunda bilgilerim olmasına rağmen çok gergi*nim. Bazı arkadaşlarım bunun çok zor bir süreç olduğunu bazıları da tuvalet eğitimini veremeden vazgeçtiğini söylüyor. Siz ne önerirsiniz?[/box]

Cevap: Merhaba, tuvalet eğitimi birçok anne baba için kaygı verici bir süreçtir. İlk söyleyeceğim şey tuvalet eğitimi konusunda rahat olmanız. Rahat olmanız hem sizin hem de çocuğunuz için çok faydalı olacaktır. Tuvalet eğitimini sadece belirgin bir nörolojik eksikliği olan çocuklar kazanamazlar veya çok zorlanırlar. Tuvalet eğitimindeki ciddi problemlerin birçoğu çok kaygılı anne ve babalardan kaynaklanmaktadır. İlk olarak çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gözleyin. Başka annelerden farklı şeyler ve yaşlar duymuş olabilirsiniz. Ama her çocuk bir diğerine benzemez. Peki çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  • Çocuğunuz bir saatten uzun aralıklarla kuru kalıyor. Gündüz uykusundan ya da sabah uykusundan kuru kalkıyorsa çocuğunuz lazımlık kullanmaya hazır demektir.
  • Çocuğunuz idrar sisteminin farkına olduğunu gösteriyor (örneğin çişini yaparken bezine bakıyor)

Çocuğunuz bu işaretleri gösteriyorsa ona eğitim vermeye başlayabilirsiniz. Küçük bir lazımlık kullanmanızı öneririm. Küçük bir çocuk için küçük bir şeyin üzerine oturmak daha güven vericidir. Çocuk banyoda lazımlığın üzerinde otururken banyodaki musluğu açın, çocuğa bir bardak su verin, hatta bir miktar ılık suyu çocuğun genital bölgesine dökün. Genellikle bu çişin akmasını sağlar ve çocuk başarısına çok şaşırır.

Eğer bu işe yaramazsa, birkaç dakika bekleyin ve tekrar denemesini sağlayın. Ama çocuğu lazımlığın üzerinde yorulacak kadar çok oturtmayın. Kalkmasına izin verin, altına hiçbirşey giydirmeden öylece dolaştırın ve kısa bir süre sonra tekrar deneyin. Eğer vaktiniz varsa ve gerçekten bu işi halletmek istiyorsanız  bütün gününüzü bile banyoda geçirebilirsiniz.Çocuğun banyoda durmasına, vakit geçirmesine, hatta şımarmasına izin verin ve çişini yapmaya başladığı anda çocuğu lazımlığa oturtun. Anne babaların birçoğu bu yöntemin işe yaradığını söylüyor.

Tuvalet eğitimi verirken herşeyden önce aşağılama ve cezadan kaçının. Çocuk hazır olduğu zaman tuvaleti kullanacaktır aöa öncesinde bunu yapamayacak kadar gergin, öfkeli ve korkmuş olmamalıdır. Başardığı zaman onu içtenlikte övün. Eğer bir hafta ya da on gün içinde hiçbir başarı göstermezse, biraz daha büyüyene kadar tuvalet eğitimini erteleyin.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !