Buradasın Ankara Psikolog » Soru-Cevap » Çocuğumun hayali arkadaşı var, bu durum normal mi?

Çocuğumun hayali arkadaşı var, bu durum normal mi?

Yazar: Ankara Psikolog

sorular-cevaplar[box type=”success” ]Soru: 5 yaşındaki çocuğumun bir iki tane hayali arkadaşı var. Bu durum beni tedirgin etmeye başladı. Çocuğum bu hayali arkadaşlarla ilgili olmamış olayları olmuş gibi anlatıyor. Bu ciddi bir problem midir?[/box]

Cevap: Kesinlikle hayır.  Hatta şöyle bile diyebiliriz, bu yaşlardaki bir çocuğun hayali arkadaşları olmaması, küçük dünyaları için için çeşitli fanteziler kurmaması beni endişelendirir. 3 yaşından 7 yaşına kadar olan çocuklarınbirçok hayali arkadaşı, hatta evcil hayvanı olması gayet normaldir. Bu çocuğunuzun zihninin ve hayal gücünün sağlıklı çalıştığının bir işaretidir.

Her bir çocuğun kendi hayal gücünden esinlenen değişik değişik yaratıcılık alanları vardır. Çocuğunuzun hayali arkadaş ve hayvanlarına ilgi gösterin sorular sorun. Siz de onların oyunlarına katılın. Bu durum çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünün gelişmesini pekiştirecektir.

Ancak hem kendinizin hem de çocuğunuzun bu yaratıkların hayali olduğunu bildiğinden emin olun. Gerçek ile hayal arasında oluşabilecek belirsizlik endişe verici olabilir. Eğer çocuklar hayal ile gerçek arasındaki çizginin nerede olduğunu bilmezlerse, o zaman hayal dünyasına fazla daldıklarına dair endişe duyarım. Böyle bir durumda çocuğunuza bunların hayali olduğunu hatırlatarak yardımcı olabilirsiniz. Bazen basit bir kelime dahi neyin gerçek olduğu konusunda çocuğunuzun kafasını netleştirir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Melike Gürsoy 07 Haziran 2015 - 19:32

Merhabalar ben 12,5 yasımdayım ve hayali arkadasım var sizce bu bir sorunmudur? (diger psikolojik sorunlarım da var)

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !