Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı?

Çocuğunuz okula başlamaya hazır mı?

Yazar: Ankara Psikolog

  Çocuğun okul olgunluğuna ulaşması ne demektir?

Çocuğun okul olgunluğuna ulaşması çocuğun okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olması demektir. Örneğin okula başlayan çocuğun derste anlatılanları öğrenebilmesi için dikkatini derste anlatılanlara verebilmesi ve dikkatini sürdürebilmesi, yazı yazmayı öğrenebilmesi için ince motor becerilerinin kalemi tutabilecek kadar gelişmiş olması gerekir. Bunların dışında okulun sosyal ortamına uyum sağlayabilmesi için kendini açıkça ifade edebilmesi, sosyal kurallara uyabilme yetisini kazanmış olması gerekmektedir.

 

Çocuğunuzun okul olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığını nasıl değerlendiriyoruz?    

      Çocuğunuzun okul olgunluğuna ulaşıp ulaşmadığını psikologlarımız tarafından uygulanan gelişim (zihinsel gelişim, dil gelişimi, ince ve kaba motor becerileri) ve okul olgunluğu testleriyle değerlendirip rapor halinde size sunuyoruz.

 

Okul Olgunluğunu Değerlendirmek için Uyguladığımız Testler

 

      Peabody Resim Kelime Testi: 2.5 yaşını geçen çocuklara dil gelişimini ölçmek amacıyla uygulanır.

      AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri): 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimlerini genel olarak değerlendirmek amacıyla uygulanan bir envanterdir.

      Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: Çocuğun okulda uygulanan kurallara uymaya, öğrenime hazır olup olmadığını değerlendirmek amacıyla 5-6 yaşındaki çocuklara uygulanır.

      Gessel Gelişim Figürleri Testi: Görsel algı gelişimini değerlendirmek amacıyla 1-7 yaş arası çocuklara uygulanır.

Good Enough Bir İnsan Çiz Testi: Çocuğun çizdiği resim üzerinden gelişimini yorumlamak

amacıyla kullanılır.

      Cattell Zeka Testi: Kültürden bağımsız olarak zihinsel performansı ölçmek amacıyla geliştirilen bir testtir. 4 yaşından büyük çocuklara uygulanabilir.

Bilgi ve Randevu almak İçin Hemen Arayın

Fenomen Psikolojik Danışmanlık Merkezi

0312 446 40 76

okul olgunluğu,4+4+4 eğitim,5 yaş,metropolitan okul olgunluğu testi,5 yaş okula başar mı,5buçuk yaş,çocuk psikologu,pedagog,çocuk değerlendirme

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !