Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuza Okutmanız Gereken 10 Masal Kitabı

Çocuğunuza Okutmanız Gereken 10 Masal Kitabı

Yazar: Ankara Psikolog

 Kitap okumak her yaşa farklı zenginlikler katar. Çocuğunuzun kitap okuması hem onun hayal dünyasını zenginleştirir hem de dünyaya bakış açısını genişletir. Çocuğunuzun gelişimine ve psikolojisine katkı sağlayacak 10 masal kitabı:

Yüzyüz

yüzyüz

“Biz”ken bir başkayız!

Yüzyüz, derin suların, küçük kırmızı balıkların siyah kardeşidir. Kardeşleri büyük bir ton balığı tarafından yutulunca bu güzel sularda tek başına kalır. Ta ki bir kenarda büyük balıktan saklanan yeni dostlarına rastlayana dek. Artık Yüzyüz yalnız değildir, üstelik biraz cesaret ve çabayla neler yapılabileceği konusunda bazı ilginç fikirleri vardır.

Yüzyüz: Bir deha, liderlik ve dayanışma methiyesi

Yayımlanışının 50. yılını kutlayan Yüzyüz (Swimmy), birbirimize dayanarak biz olmanın, yaratıcılık ve sıkı çalışmanın beraberinde getirdiklerini şiirsel anlatımıyla gözler önüne seren ödüllü bir klasik.

Ayağına Diken Batan Süper Karga

ayağına diken batan süper karga

Ayağına Diken Batan Süper Karga, Selçuk Demirel’in yazıp resimlediği bir masal kitabı. Kitap ayağına batan dikeni yaşlı bir hanıma emanet eden, geri almaya gittiğinde dikeni bulamayan Süper Karga’yı anlatıyor. Sahiplenmek ve paylaşmak üzerine çok tanıdık bir masalı anlatan bu kitabın kahramanı olan haylaz kargayı herkes çok sevecek.

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor

yavru ahtapot olmak çok zor

Yavru ahtapot Nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değil.  Her sabah sekiz kollu kazağını giymek, sekiz eldiven takmak ve sekiz kolunun sebep olduğu karmaşayla uğraşmak onun canını çok sıkıyor.

Annesi, bu durumun geçici olduğunu, büyüdükçe ahtapot olmayı çok seveceğini söylüyor ama söyledikleri Nino’yu rahatlatmaya yetmiyor.

Bakalım bir sabah okul yolunda yaşadıkları Nino’nun ahtapot olmayı sevmesini sağlayabilecek mi?

Değnek Adam

değnek adam

Değnek adam ailesiyle birlikte ormanda mutlu bir yaşam sürüyordu. Bir sabah dışarı çıktı ve başına gelmeyen kalmadı.
Değnek adam çocukların doğa ve aile sevgisiyle ilgili düşüncelerini geliştirmek için yazılmış eğlenceli ve eğitici bir hikâye.

Ördek, Ölüm ve Lale

ördek ölüm ve lale

Küçük Ördek, bir gün Ölüm’le karşılaşır. Ölüm, Ördek’i almaya gelmiştir. Tanışıp sohbet ederler. Ördek Ölüm’ün kim olduğunu, neler yaptığını ve gitme zamanı geldiğinde, Ölüm’ün onu nereye götüreceğini anlamaya çalışır.
Ördek, Ölüm ve Lale, küçük bir çocuğa hayatın en temel parçalarından birini anlatabilmenin en sıcak yolu…

Ay’a Yolculuk

aya yolculuk

Uçtular, uçtular, uçtular.
Yukarı, daha da yukarı, bulutların üzerine çıktılar.
Ay’a inene kadar, milyonlarca yıldızı geçtiler.Acaba Banyo yapmadan önce siz de Ay’a gelebilir misiniz?
Peki nasıl bir yolculuk olurdu?Bu kitabı okurken hem çocuklar hem de yetişkinler keyif alacak

Üç Kedi Bir Dilek

üç kedi bir dilek

Bu Kitabı Okuduktan Sonra Bir Kediniz Olsun İsteyeceksiniz…

Beyoğlu Macerası – Bilgi Avcıları Gizli Görevde kitabıyla çocukların sevgilisi olan Sara Şahinkanat ve Ayşe İnan Alican’dan çok güzel bir kitap daha: Üç Kedi, Bir Dilek.

Damda üç kedi: Piti, Pati ve Pus, sırtüstü uzanmış gökyüzünü seyrediyorlar…

Peki ne bekliyorlar? Belki de bir dilekleri var yıldızlardan…

Sara Şahinkanat’ın yazdığı Üç Kedi Bir Dilek’e hayranlık uyandıran resimleriyle varlık kazandıran Ayşe İnan Alican eşlik ediyor.

Köpekler Bale Yapamaz

köpekler bale yapamaz

Benim köpeğim farklıdır. Diğer köpeklere benzemez. Onlar gibi davranmaz.
Tuvaletten su içmez, terlikleri ısırmaz, kedileri kovalamaz.
Benim köpeğim müziği, dans etmeyi, ay ışığını sever. Dedim ya, benim köpeğim farklı, kendini köpek gibi hissetmez. Benim köpeğim kendini balerin zanneder!”

Bay Tavşanın Bir Fikri Var

bay tavşanın bir fikri var

Bay Tavşan’ın tek istediği, biraz otları kemirmek, çayırda koşup oynamak, rahatsız edilmeden güzel havanın keyfini çıkarmaktır. Ama o da ne? Kocaman bir köpek peşine düşmüştür bile. Hem de görünürde hiçbir neden yokken… Bay
Tavşan çok korksa bile bu haksızlığa bir çözüm bulmaya kararlıdır. Olup biteni öteki tavşanlara anlatır ve birlik olup köpeğe öyle bir sürpriz hazırlarlar ki…

Birlikten her zaman kuvvet doğar. Bay Tavşan bunu sizlere anlatacak, hem de çok eğlenceli bir biçimde…

İyi Kalpli Küçük Tavşan

iyi kalpli küçük tavşan

Kaderine boyun eğmeyen, karşı koyan ve kendi ile birlikte tüm tavşanların yazgısını değiştiren zeki ve sevimli bir tavşanın hikayesi “İyi Kalpli Küçük Tavşan”.

Resimli bir çocuk kitabı için alışılmadık mesajlar barındırıyor aslında, bence iyi de yapıyor, bu tip kitapların sayısı o kadar az ki… Gerçek dünyanın güzel bir uyarlaması gibi, kötü kalpli kurtlar, onlara boyun eğenler, arada sırada baş kaldıranlar, özgürlüğüne kavuşanlar ve şanslı ise mutluluğu yakalayanlar… Fransız yazar Micheal Escoffier´in Türkçe´ye çevrilen ilk kitabı ve Yapı Kredi Yayınlarından.

Alıntı: https://line.do/tr/cocugunuza-okutmaniz-gereken-10-masal-kitabi/60n/vertical

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Belgin kar 28 Ocak 2017 - 17:34

Bu kitaplari nerden alabilirim.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !