Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzla Boşanma Hakkında Konuşmak

Çocuğunuzla Boşanma Hakkında Konuşmak

Yazar: Ankara Psikolog

Boşanma ve çocuk

Boşanacak çiftin çocukları varsa boşanma sadece eşlerin ayrıldığı bir durum olmaktan çıkar. Eşler artık bir arada olmak istemiyor ve boşanmaya karar vermiş olabilir. Fakat bu durumda çocukların siz ayrılıyor olsanız bile hala bir aileleri olduğunu bilmeye ihtiyaçları vardır.

Bu durumda çocuklar anne ve babalarının hala onları çok sevdiğinden ve hala ikisinin de hayatlarında olmaya devam edeceklerinden emin olmak isterler.

Boşanma konusunda dürüst olun

Hemen hemen her çocuk, sorunu tam olarak tanımlayamazsa da, ailede bir problem olduğunu sezer. Bu sebeple onlardan problemleriniz olduğunu saklamayın. Bu onların ilerde alınmasına sebep olabilir.

Çocuklarınıza ayrılacağınızı söylemeden önce neler söyleyeceğinizi iyice düşünün ve onların bu durumla ilgili sorular sormasına izin verin. Bütün soruları anlayabilecekleri bir dille yanıtlamaya çalışın. Çocuklarınıza evliliğinizi bitirme sebebinizin onlar olmadığını açıklayın.

Neler olduğunu ve olacağını açıklayın

Evliliğinizin bittiğini ve bir daha bir araya gelmeyeceğinizi açık bir dille söyleyin. Boşanma durumunda çocuklar bunun için kendilerini suçlayabilir ve suçluluk duyabilirler. Ayrıca barışmanızı ve tekrar birleşmenizi sağlayabileceklerine inanabilirler.

Bu dönemde evliliğin bittiğini açıkça belirtmeniz, ileride çocuğunuzun kalbinin kırılmasını ve hayal kırıklığına uğramasını önler. Çocuklarınızın neler olup bittiğini anlaması ve kafasındaki sorulara cevap bulabilmesi için bazı şeyleri defalarca tekrarlamanız gerekebilir, sabırlı olmalısınız.
Boşanma sürecinde eşler uyumlu görünmeli

Çocukların önünde ayrılıkla ilgili eski eşi suçlamamak gerekir. Bu tür yorumlar çocuğun taraf tutmak zorunda hissetmesine ve daha çok üzülmelerine sebep olabilir.

Gerçekte çatışılıyor olsa bile boşanma sırasında ve sonrasında çocuğun yanında uyumlu olmak çocuk için en iyisi olacaktır.

Çocuğa boşandıktan sonra hangi zamanları annesiyle ve hangi zamanları babasıyla geçireceğini söylemek, çocuğun hayatındaki değişikliklere rağmen daha güvende hissetmesini sağlar.
Boşandıktan sonra neler olacağını anlatın
Boşanmanın her aşamasında bundan sonra ne olacağını açık bir biçimde anlatın. Çocuklarınızın onları etkileyecek her şeyi bildiğinden emin olun. Boşandıktan sonra nelerin değişeceğini nelerin aynı kalacağını açıkça anlatın.

Çeviri: Psikolog Gizem GÜNAY

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !