Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzu Disipline Etmenin En İyi 3 Yolu

Çocuğunuzu Disipline Etmenin En İyi 3 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Anne babalar için çocuklarını nasıl disipline sokacakları oldukça tartışmalı bir konu. Bazı anne babalar sürekli olumlu konuşmanın işe yarayacağını düşünürken, bazıları ise ceza yöntemini daha sık kullanıyor.

Çocuğunuz yaramazlık yaptığında, birden eşyaları etrafı fırlattığında veya bağırmaya başladığında hangi yolu izleyeceğinize karar vermekte zorlanırsınız. Yapılan bir araştırma olumlu ebeveynlik yöntemlerini birçok durumda işe yaradığını gösterse de, disiplin edici yöntemler de kimi zamanlarda durmayan ve şiddet uygulayan çocuklar için oldukça etkili oluyor.

Araştırmada 102 anneden, çocukları vurma, mızmızlanma, dinlememe, karşı koyma gibi yaramazlıklar yaptığında, uyguladıkları disiplin yöntemleri hakkında detaylı bilgi toplandı.

Annelerin verdikleri cevaplar incelendikten sonra, araştırmacılar en etkili disiplin yönteminin çocuğun yaptığı davranışa, davranışın uzun veya kısa dönemli olmasına göre değişebileceğini gösterdi.

En başarılı 3 disipline sokma yöntemi;

  1. Uzlaşma

Çocuk ne kadar yaramazlık yaparsa yapsın veya ne kadar kötü bir davranış gösterirse göstersin, uzlaşmaya çalışmanın en etkili yöntem olduğu ortaya çıktı.

  1. Akıl Yürütme/Sorgulama

En çok mızmızlanma gibi rahatsız edici durumlarda işe yarasa da genellikle başkaldıran veya şiddet uygulayan çocuklarda işe yaramıyor.

  1. Bir şeyden mahrum bırakmak

En sert cezanın verilmesi gereken durumlarda oldukça işe yaramaktadır. Bu, çocuğa odasından dışarıya belirli bir süre çıkmama veya bilgisayarla oynamama şeklinde olabilir.

Ancak, eğer anneler uzlaşma yöntemini şiddet uygulayan veya başkaldıran çocuklarda kullandıklarında bir başarı elde edemediği gibi daha olumsuz davranışların ortaya çıkmasına sebep oluyorlar.

Unutmayın: Kötü çocuk yoktur, sadece kötü davranışlar vardır. Uyguladığınız ceza yönteminde ne kadar istikrarlıysanız, cezanızın etkililiği o ölçüde artacaktır.

Kaynak: http://psychcentral.com/blog/archives/2015/09/09/science-says-3-most-effective-ways-to-punish-a-child/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !