Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzun Eşsizliğinin Değerini Bilin

Çocuğunuzun Eşsizliğinin Değerini Bilin

Yazar: Ankara Psikolog

Tıpkı bir kar tanesi ve parmak izi gibi her çocuk eşsizdir. Her çocuğunun kendi düşünce tarzı, duyguları ve başkalarıyla iletişim kurma tarzı vardır; kimisi utangaç, kimisi girişken; kimisi hareketli, kimisi sakin; kimisi huysuz, kimisi de geçinmesi kolaydır. Sevgi dolu ebeveynler olarak sizin göreviniz çocuğunuzu farklılıkları ve kendine özgü halleriyle benimsemek ve bunların kıymetini bilmektir.

Çocuğunuza ilgileri doğrultusunda kendilerini ifade etme şansını vermelisiniz. Sevdikleri şeyleri yapmak konusunda onları cesaretlendirmelisiniz ki mutlu olabilsinler. Herkes gibi olmak konusunda kaygılanmamayı, doğru olanın samimi olup kendileri gibi olmak olduğunu sıkılmadan tekrarlamalısınız.

Bunların yanı sıra çocuğunuzun olumlu davranışlarını pekiştirmeniz de çok önemlidir. Bu şekilde çocuğunuzun sosyal ilişkilerine ciddi katkılarda bulunmuş olursunuz. İş birliği ve başarı duygusu pekiştirilmiş çocuklar ilerleyen yaşlarında kuracakları iyi ilişkilerin yaşantılarına katkısını hem sosyal hem profesyonel hayatlarında hissederler.

Son olarak çocuğunuza hata yapmanın doğal bir durum olduğunu anlatın. Mükemmel olmaıy takıntı haline getirmiş bireylerin çok da yolunda giden hayatları olduğunu söylenemez. O yüzden çocuğunuza önemli olanın yapılan hatalardan ders almayı öğrenmek olduğunu anlatabilmelisiniz.

En başta söylediğimiz gibi çocuğunuzu farklılıklarıyla sevmeli ve kabullenmelisiniz. Onların da bir birey olduğunu, kendi düşünme tarzı, fikirleri ve duygularıyla eşsiz olduklarını aklınızdan çıkarmamalısınız. Çocuk yetiştirmek her günü birbirinden farklı ve güzel bir hayat yaşıyorsunuz demektir. Bunu daha da güzel hale getirmeyi başarmanızı dileriz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !