Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuğunuzun Okuldaki Matematik Başarısını Nasıl Arttırırsınız?

Çocuğunuzun Okuldaki Matematik Başarısını Nasıl Arttırırsınız?

Yazar: Ankara Psikolog

Science dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, çocuğunuzla beraber matematik oyunu oynamanız, onların ders başarısının yükselmesini sağlıyor.

Teknolojinin bu kadar gelişmesiyle birlikte, matematik başarısı bireyin hem akademik hem de kariyer hedeflerini belirlemede büyük bir rol oynuyor. Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı’na göre, 2020 yılına kadar birçok meslekte matematik beceresi gerekecek. Bu yüzden, aileler bir an önce çocuklarının matematiğe olan ilgisini arttırmak için onları teşvik etmelidir.

Oyun Oynayarak Matematik Öğrenme

Araştırmacılar, matematik ile ilgili oyunların ve hikâyelerin, başarıya olan etkisini bulmak için 587 öğrenciye yatak matematik uygulamalarının yüklü olduğu iPad verildi.  Bu uygulama sayesinde, anne ve babalar çocukları ile birlikte matematik ile ilgili hikâyeler okuyor ve hesaplama yaparak, şekiller çizerek problem çözüyor. Araştırmanın kontrol grubunda ise, sayısal beceriler yerine okuma becerilerini geliştiren bir uygulama kullanılıyor.

Deney sonunda, çocukların başlangıçta ve dönem sonundaki matematik becerilerini ölçülerek bir sonuca ulaşılıyor. Matematik uygulamasını daha fazla kullanan ailelerde, çocuklarının başarısının daha yüksek olduğu görülüyor. Okuma becerilerini geliştiren çocukların matematikteki becerileri ise, diğer grubun 3 ay gerisinde kalıyor.

Anne ve babalar, araştırma sonunda çocuklarının matematiğe karşı endişe duyduklarını ve bunun onları geliştirdiğini belirtiyorlar. Matematiğe karşı duyulan bu endişenin, çocukların performansını arttırdığı veya eleştirel düşüncelerini engellediği yönünde kesin bir sonuca varılamıyor. 2014 yılında yapılan bir çalışma, matematiğe karşı endişe hisseden insanların sağlık ile ilgili bilgileri kavramada daha da zorlandığını ortaya koymuştur. Çocuklarının matematiğe karşı olan tutumunu önemseyen anne ve babalar için, matematik uygulamaları güzel bir yöntem olabilir.

Başka neler yapabiliriz?

Kaliforniyalı psikoterapisti Dr. Grace Malonai, çocuklar ve aileler üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda, matematik başarısını arttırmak için ailelerin de bu sürece katılmaları gerektiğini belirtmiştir.

Malonai’ye göre, ailenin eğitim sürecine katılması, fen, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında çocukların özgüvenini arttırarak hayat boyu öğrenmeye katkı sağlıyor. Eğer aileler çocuklarının yanında bu konular ile ilgilenirlerse, çocuklarının ödevlerini takip edip ve en önemlisi de bu konular ile ilgili bildiklerini onların yanında seslendirirlerse, çocuklarda bu alanlara karşı olumlu tutum gelişiyor.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !