Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuk Eğitimi ve Ceza

Çocuk Eğitimi ve Ceza

Yazar: Ankara Psikolog

Çocuk Eğitiminde Ceza

Ceza çocuk eğitiminde çok fazla başvurulan eğitim yöntemlerinden biridir. Ancak cezanın boyutu anne ve baba tarafından doğru ayarlanmalıdır. Çocuk eğitiminde ceza yöntemine çocuklara daha iyi ve kaliteli bir eğitim vermek için başvurulur. Bu eğitimin amacı çocukları geleceğe daha iyi bir biçimde hazırlamaktır.

Ceza, genelde yapılmaması gereken bir davranışın ardından davranışa yönelik yaptırımın işleme koyulmasıdır. Ceza daha çok yapılmaması gereken davranışları ortadan kaldırmak ve tekrarlanmaması için alınan bir tedbirdir. Ceza yöntemi ile davranışın yanlışlığının çocuk belki farkına varamaz. Ancak davranışı bastırabilir.

Bu şekilde kullanılan ceza yöntemi ile amaç yeni bir davranış öğrenmek değil yanlış bir davranışı tekrarlamamayı öğretmektir.

Çocuklarınız için tutarlı cezalar seçin…

Çocuğa rahatlıkla uygulanabilecek cezalar seçilmelidir. Çocuğa verilecek cezalar kolay yapılmıyor ise bir müddet sonra tutarlılık ortadan kaybolacaktır.

Çocuk ne ceza alacağını bilmelidir…

Çocuğa verilen cezanın neden verildiği ve ne amaçla verildiği çocuğa uygun bir dil ile belirtilmelidir. Çocuğa verilen cezalarda uzun süreli açıklamalardan kaçınmak ve bir defa açıklama yapmak yararlı bir uygulama olacaktır.

Çocuğa verilen cezalar gerçekçi olmalı…

Çocuğun yaptığı yanlış davranışa uygun bir ceza seçilmelidir. Aşırı yaramazlık neticesinde bir nesneyi kıran çocuk ya o nesneyi onarmalı ya da harçlığından kesilerek nesnenin parasını vermelidir. Eğer çocuk söz verdiği saatte eve gelmemiş ise ertesi gün sokağa çıkmamalıdır. Bu tür cezalar çocuğun yanlış davranışlarını fark etmesini sağlar. Bazen de ceza şekli çocuğa bırakılmalıdır. Ne ceza alacağına çocuk karar verirse çocuk olgun olma konusunda cesaretlenmiş olacaktır.

Çocuğa verilen cezalar nasıl etkin ve doğru bir hal alır?

  • İlk olarak çocuğun olumlu davranışları takdir edilmelidir
  • Daha önce ceza verilmiş bir davranış tekrarlandığında hoşgörülü davranılmamalı ve ceza konusunda tutarlılık devam etmelidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !