Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuk İstismarı Hakkında Gerçekler

Çocuk İstismarı Hakkında Gerçekler

Yazar: Ankara Psikolog

Ulusal Çocuk Travmatik Stres Ağı, çocuk istismarı konusunda aileleri, öğretmenleri ve bakıcıları bilgilendirmek adına yeni bir yayın hazırladı. Bu yayında istismarın belirtilerine, sıklığını, alınabilecek önlemlere ve istismarla ilgili mitlerle gerçeklere yer verildi.

Efsaneler ve Gerçekler

Mit: Çocuk istismarı oldukça nadiren gerçekleşir.

Gerçek: Çocuk istismarı nadiren görülmez. Geriye dönük yapılan araştırmalarda 18 yaş altındaki her 4 kız çocuğundan 1’i ve her 6 erkek çocuğundan 1’i istismara uğradığını söylemiştir. İstismar konusu oldukça hassas bir konu olduğundan bu rakamların çok üstünde rapor edilmeyen vakaların olduğu tahmin edilmektedir.

Mit: Bir çocuk genellikle yabancı tarafından istismara uğrar.

Gerçek: Çocuklar genellikle tanıdıkları ve güvendikleri kişiler tarafından istismara uğrar. Rapor edilen vakaların 4’te 3’ü için aileler, istismarı uygulayan kişinin tanıdıkları ve güvendikleri kişiler olduğunu belirtmişlerdir.

 

Aileler için Önlem Önerileri

-Çocuklarınıza vücut organlarının gerçek isimlerini öğretin.

-Sadece yabancıları tehlike olarak görmeyin. Tehlikenin tanıdığınız birinden gelebileceğini unutmayın.

-Çocuklara vücutlarının hangi bölgesine dokunulmasının uygun veya uygun olmayacağını anlatın.

-Çocukların kendi vücutları hakkında söz sahibi olmalarını teşvik edin. Sarılmak istemeyen bir çocuğu sarılmaya zorlamayın.

-Çocuğunuza, yetişkinlerin asla özel bölgeleri için başkaları tarafından yardım almaya ihtiyacı olmadığını anlatın (banyo veya tuvalet için).

-Çocuğunuza kendi özel organlarının bakımını ve temizliğini yapabilmeyi öğretin, bu şekilde başka birilerinden yardım almalarına gerek kalmayacaktır.

-Çocuğunuza sır saklama konusunda öğütler verin. Doğum günü partileri gibi güzel sırların veya tehlikeli olabilecek kötü sırların ayrımını anlatın.

-İçgüdülerinize güvenin. Eğer çocuğunuzu birisine bırakmakta tereddüt yaşıyorsanız bırakmayın. Eğer istismar konusunda daha çok bilgi almak istiyorsanız araştırma yapın.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !