Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklar İçin Google’a Merhaba Deyin: Kiddle

Çocuklar İçin Google’a Merhaba Deyin: Kiddle

Yazar: Ankara Psikolog

Bugün arama motorları interneti açtığımızda en sık kullandığımız araçların başında geliyor. İnternet ise yararlı olduğu kadar zararlı içeriklerle de dolu.

Eğer anne babaysanız, tarayıcınızdan geçmiş aramaları incelediğinizde çocuğunuzun bazı “kötü” linklere tıkladığını görmüş olabilirsiniz. Bu tip sorunu yaşayan aileler için sevindirici bir haber var.

Google, temel amacı çocuklar için uygunsuz olan içerikleri filtreleyerek çocuğunuzun önüne tehlikeli olmayan linkleri getiren yeni arama motoru “Kiddle”ı yayına soktu. Kiddle çocuğunuzu yalnız kötü içeriklerden korumuyor, aynı zamanda sizin de çocuğunuzun aramalarını takip edebilmenize olanak sağlıyor.

Google ile aynı işlevi gören Kiddle, çocuğunuzun yaşına uygun bir internet deneyimi yaşamasını sağlıyor.

Çocuklar İçin Google'a Merhaba Deyin Kiddle

Eğer Kiddle da çocuğunuza uygun olmayan bir içerik aratıp test ederseniz, çocuğunuzun bu aramaları yaptığında aşağıdaki gibi bir sonuç alacağını göreceksiniz:

3

Burada “göğüsler” araması yapıldığında Kiddle çocuğunuza bununla ilgili sonuçları vermek yerine, yapılan sorguda “kötü” kelimelerin olduğu uyarısını veriyor.

Çocuklar bugünün dijital dünyasına çok çabuk uyum sağlıyorlar ve çok erken yaşta bilgisayarlarla tanışıyorlar. İnternet ise günlük yaşamamızın ayrılmaz bir parçası. Çocuklar interneti çalışmak ve iletişim için sıklıkla kullanıyorlar. Çocuklarımıza güvensek bile bazı şeyleri şansa bırakmamak en iyisi.

Kiddle, ücretsiz bir uygulama olarak anne babalara, çocukları interneti kullanırken bir tedirginlik hissettirmeyerek onların rahat olmasını sağlıyor. Elbette çocukları her an her şeyden koruyamayız ama sınırlarımız dâhilinde gereken önlemleri almak her anne babanın üstlenmesi gereken bir sorumluluktur.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !