Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklarda Ekolali Nedir?

Çocuklarda Ekolali Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

young child on couch with headphone

Ekolali, başkasından işitilen sözleri anlamsızca tekrarlama veya taklit etme anlamına gelir. Bu bir rahatsızlık olabileceği gibi çocuklarda dil gelişiminin önemli bir parçasıdır.

Çocuklar konuşmayı çevresindekilerin çıkardığı sesleri tekrar ede ede öğrenirler. Bu tekrarlama bebeklerde ve küçük çocuklarda otomatik olarak gerçekleşir ve birçok bebekte 6 ile 9 ay arasında görülmeye başlanır.

Çocuklar başka birisinin söylediğinin ya hepsini ya da sadece bir kısmını tekrarlayabilir. Örneğin, baba çocuğuna “Baba sana bunu okusun mu?” diye sorduğunda çocuk duyduklarına cevap olarak “babababababa” gibi sesler çıkarabilir.

Küçük çocuklar anne babalarının kendilerine söyledikleri cümlenin tamamını tekrarlayabilirler. Çoğu zaman kendilerine sorulan soruya cevap vermeden önce anne babasının sorduğu soruyu aynen tekrarlayabilirler. Bu çocuklara soruyu hatırlatma imkânı tanıdığı gibi öğrenmenin ve dil ile deneyimlemenin küçük bir parçasını oluşturur. Görme gibi duyusal eksiklikleri olan çocuklarda ekolali örüntüleri daha geç gelişebilir.

Konuşmada Gecikme ve Ruhsal Rahatsızlıklar

Konuşmada gecikme yaşayan çocuklar erken çocukluk dönemlerindeki ekolali örüntüsünü iletişim kurmak için devam ettiriyor olabilirler. Ekolali otizmin yaygın bir belirtisidir. Ayrıca Tourette Sendromu’nda ve Alzheimer’da da görülmektedir. Diğer ruhsal rahatsızlık belirtileri ortada yoksa tek başına ekolali tanısı konulabilir.

Ekolali, şizofreni gibi belli tür ruhsal rahatsızlıklarda da görülebilir. Ekolali bu rahatsızlıklara eşlik ettiğinden, bu tip rahatsızlıklara yönelik yapılacak tedavi ekolaliye de etkili olabilmektedir. Konuşma terapisi ve ergoterapi, gelişimsel bozukluk yaşayan bu kişiler için de etkili olabilmektedir. Eğer ekolali Tourette sendromu ya da katatonik şizofreni ile birlikteyse ilaç tedavisi ve terapi de yardımcı olabilir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !