Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklarda Zeka ve Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

Çocuklarda Zeka ve Yaratıcılık Nasıl Geliştirilir?

Yazar: Ankara Psikolog

Dr. Wess Wingett çocuklarda zeka ve yaratıcılığın nasıl geliştirileceğine anlattı. İşte öne çıkan başlıklar…

“Çocukta geliştirilmesi gereken üç kapasite var. Bunlar yaratıcılık, sosyal kapasite ve zeka.

Yaratıcılık, ancak onlara yeteneklerini gösterebilecekleri ortamlar sunduğumuzda gelişir. Becerilerini sunmalarına imkan vermezsek körelirler. Bu yüzden çocukların yeteneklerini gösterebilecekleri her türlü imkanı değerlendirmek lazım.

Çocukta sosyal duyguları ise, onlara model olarak geliştirebiliriz. Onların doğru davranışları, sözleri bizden duymalarını sağlamalıyız.

Konu zekaya gelince beyinde 8 farklı alandan söz edebiliriz. Bunlar kelime, numara, resim, müzik, doğa, vücut, bireyin özü ve çevresidir. Kelime ile çok okuyan ve sözel şeylere ilgi duyan, numara ile matematiksel yönü ağır basan, resim ile çizebilen, müzik ile söyleyen ya da bir enstruman çalan kişileri kast ediyoruz. Doğa ile hayvanları ve bitkileri seven, vücut ile bedenini iyi kullanan ve spor yapanları ele alıyoruz. Kendi özüne yönelik olanlar iç sesini dinleyenler; çevresine yönelenler ise sosyal olanları ve grup ile hareket edenleri kapsıyor. Bu alanlar meslekler ile de bağdaşıyor. Sağlıklı bir birey bunlardan birine mutlaka sahiptir. Önemli olan çocuğun ilgisinin hangisine yönelik olduğunu belirlemek. Ama seçim hakkını onlara vermek gerekiyor.”

alıntıdır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !