Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocukların Zeka Seviyesini Düşürdüğü Kanıtlanmış Ürünler

Çocukların Zeka Seviyesini Düşürdüğü Kanıtlanmış Ürünler

Yazar: Ankara Psikolog

Evinizin her yerinde bulunabilecek ürünlerin içindeki kimyasallar çocukların IQ’sunu düşürüyor olabilir.

Kolombiya Üniversitesi mensubu araştırmacıların gerçekleştirdikleri araştırma sonuçlarına göre doğum öncesi dönemde yüksek seviyede fatalata(genellikle plastiklerde ve kokulu ürünlerde kullanılan bir kimyasal) maruz kalan çocukların IQ’su, daha düşük seviyede maruz kalanlara göre yaklaşık 7 puan daha düşük oluyor. New York’un düşük ekonomik gelire sahip bölgelerinde yaşayan 328 kadın ve çocuğunun katıldığı bu çalışma, hamilelik esnasındaki fatalat etkileşimiyle IQ seviyesi arasında bağlantı kuran ilk çalışma olma özelliğini de taşımakta.

Çalışmaya katılan çocuklara 7 yaşlarına geldiklerinde zeka testi uygulanıyor ve edinilen sonuçlara göre fatalata maruz kalma sıralamasında en yüksek %25 lik dilime dahil olan çocukların IQ seviyeleri en düşük %25’lik dilimdeki çocuklara göre 7 puan daha az ölçülüyor.

Çalışmanın yazarlarından Prof. Robin Whyatt’ın söylediğine göre: “IQ daki değişikliğin bpyutu çok çarpıcı düzeyde. IQ daki yedi puanlık farkın akademik başarı ve mesleki potansiyel açısından ciddi sonuçları olabilir.”

Fatalattan kaçınmak için…

Fatalatı hayatınızdan tamamen çıkarmak mümkün olmayacaktır çünkü bu kimyasal günlük kullanımı yaygın olan birçok ürünün içinde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

  • Saç spreyi
  • Mikrodalga fırınlarda kullanıma uygun plastikler
  • Ruj
  • Oda spreyi
  • Oje
  • Bazı sabunlar

Bu ürünlerin kullanımını belki sıfıra indiremezsiniz ancak sınırlandırmanız sizin ve çocuğunuzun sağlığı açısından atılacak değerli bir adım olacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !