Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklarınızla İş Birliği Yapmanızı Kolaylaştıracak 6 İpucu

Çocuklarınızla İş Birliği Yapmanızı Kolaylaştıracak 6 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Kimse bir şeyler için zorlanmayı sevmez, en çok da çocuklar. Özellikle ergenliğe yeni girmiş ve bağımsız bir şekilde hareket etmek isteyen çocuklarla ortak hareket etmeniz zordur. İşte size çocuklarınızla iş birliği yapmanızı sağlayacak, iletişimle ilgili 6 ipucu:

Davet edin, talepte bulunmayın.

Eğer çocuklarınızla sağlıklı bir iletişim kurmak veya hoşça vakit geçirmek istiyorsanız, bunu ona teklif edin. Ondan isteklerinizi yerine getirmesini beklemeyin. Hangi oyunu oynamak istediğini ona sorun veya yemeğe dışarı çıkıp çıkmama konusunda ne düşündüğünü merak edin. Böylelikle kendilerine bir nasıl davranıldığını fark edecekler ve mızmızlanmayı bırakıp kendi fikirlerini söyleyeceklerdir.

Kendinizi tekrar etmeyi bırakın.

Çocukların hafızları çok güçlüdür ve en ufak ayrıntılara bile çok dikkat ederler. Eğer aynı şeyleri tekrar tekrar ona söylerseniz veya ona hep aynı şekilde yaklaşırsanız bir süre sonra bundan bunalacaklardır. Onları yeni fikirlerle gidin.

Unutkan olun.

Onlara bir şeyi tekrar söylemek yerine farklı bir taktik izleyin. Unutkan olun ve “Bir saniye, biraz önce ben ne demiştim unuttum, bir hatırlatabilir misin?” “Bir yere gitmeyi teklif etmiştim, orası neresiydi bana hatırlatır mısın?” gibi sorular sorduğunuzda çocuğunuzun yumuşadığını göreceksiniz.

Sorumluluk verin.

Eğer çocuklara yapabilecekleri sorumlulukları, istediğiniz bir şeyin ön koşulu olarak verirseniz, birlikte hareket etmenin daha kolaylaşacağını görürsünüz. Örneğin, dışarıya çıkmak isteyen bir çocuğa odasını tamamen topladıktan sonra çıkabileceğinizi söylerseniz, o odanın her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde toplandığını göreceksiniz.

Yapacağınız şeyleri oyuna dönüştürün.

Çocuklar oyunlara bayılır. Eğer bir işi yaptırmak zor geliyorsa onu oyuna çevirin. Yarış yapmak, evi zıplayarak temizlemek ya da omuzlarınıza binmesini sağlamak onları çok eğlendirir. Eğlenceli bir iş yapmayı kim istemez ki?

Destekleyici olun.

Öyle zamanlar olur ki ortak çalışmaya en yatkın olan çocuklar bile fazladan ilgi isteyebilir. Çocuğunuz sizinle birlikte hareket etmeye yanaşmıyorsa belki başka sorunların olduğunu düşünmelisiniz. Onu mutsuz eden, hayattan soğutan sıkıntıları dinlemek ve ona yardımcı olmaya çalışmak aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir. Böylelikle sıkıntılar çözülünce eskisi gibi beraber çalışmanız çok daha kolay olacaktır.

 

Kaynak: www.lifehacker.com/six-communication-tricks-that-will-get-your-kids-to-coo-511069168

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !