Buradasın Ankara Psikolog » Çocuk Psikolojisi » Çocuklarla Yapılan İlginç Bir Psikolojik Deney

Çocuklarla Yapılan İlginç Bir Psikolojik Deney

Yazar: Ankara Psikolog

Psikolojik deneyler her zaman ilgimizi çeker ve sonuçlarından birçok ders alırız. Bu psikolojik deneylerden bir tanesi ise çocuklarda sır tutma davranışını inceliyor.

JoanPeskin isimli araştırmacı çocuklarda sır tutmayı incelemek için 3,4 ve 5 yaşındaki çocukları seçti. Çocuklara iki tür etiket gösterdi. İlk etikette süslü ve ışıltılı bir etiketken, ikinci etiket ise donuk bej renkli üzerinde bir meleğin olduğu bir etiketti. Çocuklar ilk etiketi çok beğenmişlerdi ve ikinci etiket hoşlarına gitmemişti. Ardından çocukları acımasız bir kuklayla tanıştırdılar. Bu kukla, çocuklar kendilerine hangi etiketi en çok almayı istiyorlarsa, ellerinden o etiketi alacaktı. Kukla 4 ve 5 yaşlarındaki çocuklara hangi etiketi almayı istediklerini sorduğunda bu çocuklar tercih ettiklerinin 1. etiket olduğunu ya söylemediler ya da 2. etiketi sevdiklerini söyleyerek yalan söylediler. 3 yaşında çocuklar ise deney tekrar tekrar yapılmasına karşı sevdikleri etiketi ağızlarından kaçırarak kuklaya söylediler.

Peskin araştırmanın sonucunda, 3 yaşındaki çocukların, kuklanın ellerinden etiketi alacağı durumunu anladıklarını fakat bunu önlemek için sır saklamak gibi bir beceriyi kullanamadıklarını buldu.

Araştırma sır boyutunun da ötesine gitti. Psikologlara, çocuklarda 4 yaşın, iç ve dış dünyalarının birbirlerinden farklı olduğu kadar bağlantılı olduklarını anlama yeteneğinin geliştiği bir yaş olduğunu gösterdi. Peskin:

“Çocuklar başkalarının zihinsel durumuyla ilgili düşündüklerinde-örneğin, birisinin bir konuda bilgi sahibi olmaması durumunu-, bu, onların sosyal dünyalarını da etkiliyor.” diyor.

2003 yılında “Social Development” dergisinde yayınlanan devam araştırmasında Peskin, 3 yaşındaki çocukların, 4 ve 5 yaşındaki çocuklara göre, aç olduğunu söyleyen bir araştırmacıya sürpriz doğum günü pastasının yerini söyleme konusunda sır tutamadıklarını oraya çıkardı.

Peskin son olarak anne ve babalara, eğer çocukları bir konuda sır tutuyorlarsa bunun yanlış bir şey olmadığını, gelişimlerinin normal bir süreci olduğunu hatırlatıyor.

Kaynak: psychtronics.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !