Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Çok Nadir Görülen 13 Psikolojik Rahatsızlık

Çok Nadir Görülen 13 Psikolojik Rahatsızlık

Yazar: Ankara Psikolog

Psikoloji bilimi her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Beyin ve insan davranışları hakkında daha fazla öğrendikçe, çok nadir görülen birçok ruhsal rahatsızlıkla da karşılaşıyoruz. Siz bunlardan kaçını duydunuz?

Alis Harikalar Diyarı’nda Sendromu (Todd Sendromu)

todd sendromu

Bu hastalığa sahip insanlarda zamanı, boşluğu ve vücudu algılamada sorunlar yaşanır. Kişi nesneleri gerçekte olduğundan çok daha küçük veya çok daha büyük bir şekilde görebilir. Ayrıca derinlik ve uzaklık algısında da çarpıklıklar görülür.

Apotemnofili ve Vücut Bütünlüğüne İlişkin Kimlik Bozukluğu

Apotemnofili

Nörolojik olan bu rahatsızlıklarda birey vücudunun belirli bölümünün kendisine ait olmadığını ya da vücudunun o bölümünde o uzva ihtiyacı olmadığını düşünür. O uzvu kaybettiğine dair fantezilere sahiptir.

Capgras Sendromu

capgras sendromu

Kişinin, çevresindeki yakınlarının (aile veya arkadaş) yerini, onlara çok benzeyen başka, sahtekâr insanların aldığına yönelik sanrı içeren bir psikolojik bozukluktur. Hastalığın ismini Joseph Capgras adında, ailesinin başka insanlarla yerinin değiştirildiğini düşünen bir kadın hastası olan doktor bulmuştur.

Likantropi

likantropi

Bu hastalığı olan kişiler bir hayvana dönüştüğü sanrısını yaşar ve o hayvan gibi hareket etmeye başlar.

Cotard (Yürüyen Ölü) Sendromu

cotard sendromu

Bu kişiler vücutlarında iç organın veya kanın olmadığını iddia ederler ve ölü olduklarına inanırlar.

Yabancı Aksan Sendromu

yabancı aksan sendromu

Bir kazanın ardından beyinde meydana gelen ve Broca alanını etkileyen bir hasar sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlıkta kişiler birden daha önce hiç konuşmadıkları yabancı bir dili konuşmaya başlarlar.

Fregoli Sendromu

fregoli sendromu

Capgras sendromunun aksine, bu defa hasta çevresindeki kişilerin görünüşlerini değiştirdiğine inanır.

Fugue

dissosiyatif füg

Kişinin kendi kimliğini (anılarını, kişiliğini, yaşamını) birkaç saatten birkaç aylık bir süreye kadar unuttuğu bir rahatsızlıktır.

Stockholm Sendromu

stockholm-sendromu

Bir kaçırma veya alıkonulma durumunda, rehinenin kendisini kaçıran kişiye karşı hissettiği sempati ve bağlılık şeklinde tanımlanan bir ruhsal rahatsızlıktır:

Stendhal Sendromu

stendhal sendromu

Kişinin çok güzel bir sanat eseri ile karşılaşması sonucu, hızlı kalp çarpıntısı, baş dönmesi veya halüsinasyonlar şeklinde ortaya çıkan bir ruhsal rahatsızlıktır.

Lima Sendromu

lima sendromu

Stockholm Sendromunun aksine, kaçıranın veya rehin alanın, rehinesine karşı beslediği duygular ve bağlılığı içeren bir ruhsal rahatsızlıktır.

Trikotilomani

tritikolmani

Bireyin kel kalıncaya dek, takıntı derecesinde kendi saçını, kirpiğini veya kaşını yolması durumudur.

Wendigo Psikozu

wendigo psikozu

Algonquian kültüründeki yamyam bir canavardan ismini alan bu rahatsızlıkta, insan etine yönelik durdurulamaz bir istek vardır. Bu kişiler aynı zamanda yamyam olmaktan da korkarlar.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !