Buradasın Ankara Psikolog » Yaşam » Çok Yaratıcı Olan İnsanların 10 Ortak Noktası

Çok Yaratıcı Olan İnsanların 10 Ortak Noktası

Yazar: Ankara Psikolog

Yaratıcı insanların ne gibi özellikleri onların bu kadar üretken ve yaratıcı olmalarını sağlıyor hiç düşündünüz mü? İşte size yaratıcı insanların 10 ortak noktası:

1.Durmaksızın çalışan bir zihinleri vardır.

dahi

Yaratıcı insanların beyinleri dur durak bilmeden çalışır. Merakları ve öğrenme istekleri hiç tükenmediğinden sürekli etraflarında ilgilenecekleri ve üzerine düşünecekleri bir şeyler bulurlar.

2.Zekâlarına saygı duyarlar.

zeki

Kendi yaratıcılıklarıyla övünmek veya kibirlenmek yerine, kendilerini olduğu gibi yapan beyinlerine saygı gösterirler.

3.Birden fazla şeyle ilgilenebilirler.

bircok isi yapabilir

Onlar için tüm dikkatlerini sadece bir işe vermek sıkıcıdır. Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenirler ve heyecanlarını diri tutmaya çalışırlar.

4.Kendilerine zaman ayırırlar.

hobi

Yaratıcı insanlar gün içinde yorulacaklarını bildikleri için kendilerine zaman ayırma konusunda çok dikkatlilerdir. Sevdikleri şeyleri yaparak enerjilerini yenilemeye önem verirler.

5.Çalıştıkları alana dikkat ederler.

Sigaralı-Alain-Delon

İşlerini kolayca yapabilmeleri ve tam performans sağlayabilmeleri için yaratıcı kişiler çalıştıkları ortamı özenle seçerler. Kimisi müzikli, kalabalık bir barı seçerken kimisi de evin en sessiz köşesini isteyebilir.

6.Tek başlarına çalışırlar.

tek basina

Yaratıcı bir çalışma genellikle onu yaratan kişinin bir çeşit dışavurumudur. O yüzden birden fazla kişi ile birlikte çalışmak yaratıcı kişilerin performansını olumsuz yönde etkileyebilir.

7.Sezgileri güçlüdür.

sezgileri gucludur

Yaratıcılığın nasıl oluştuğu ile ilgili bilimin hala açıklayamadığı bazı şeyler var. Bunlardan biri ise yaratma sürecinde sezgilerin kullanımıdır. Yaratıcı kişiler bazen yaptıkları şeyleri, nasıl yaptıkları konusunda kendilerinin de bir fikri olmadığını söylerler.

8.Ertelemek onlar için bir araçtır.

sherlock

İşlerini son zaman bırakmak birçok kişi için stresli olsa da yaratıcı insanlar bunu bir avantaja çevirir. Kısıtlı zamanda müthiş işler ortaya çıkarabilirler.

9.Parçaları iyi birleştirirler.

parcalari birletirme

Steve Jobs’un da söylediği gibi, “yaratıcılık noktaları birleştirmeye benzer”. Farklı alanlardaki bilgileri birbiriyle birleştirerek yepyeni şeyler ortaya çıkarmakta üstlerine yoktur.

10.Asla büyümezler.

cocuksu

Yaratıcı insanlar içindeki çocuğu asla öldürmezler. Bir çocuk gibi sürekli soru sorarlar ve öğrenmek isterler. Her gün onlar için ayrı bir heyecandır.

Kaynak: http://www.lifehack.org/articles/communication/20-things-remember-you-love-highly-creative-person.html

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !