Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Daha Az Narsisist Olmanın 10 Yolu

Daha Az Narsisist Olmanın 10 Yolu

Yazar: Ankara Psikolog

Özgüvenli olmak ile narsist olmak arasında fark vardır. Özgüven, günlük hayatta karşılaştığınız birçok engeli aşmada size yardımcı olur. Narsisizm ise aşırı kibirlilik, kendini beğenmişlik gibi kısaca tanımlayabileceğimiz bir karakter tipidir. Özgüveni olan bir insan “ben de en az herkes kadar değerliyim” derken, narsisist birisi “ben diğer tüm insanlardan daha önemli ve değerliyim” der.

Narsizm sizin hayatınızı ve ilişkilerinizi olumsuz olarak etkiler. Çevrenizdeki insanlar sizden uzaklaşır ve bazen kariyeriniz için de kendinize aşırı güvenmek ters tepki yaratır. Daha güzel bir yaşam için özgüveninizi artırırken, narsisizmi azaltmalısınız.

İşte size daha narsist olmanın 10 yolu:

Empati geliştirin.

1

Zamanınızın bir kısmını insanlara yakın olmaya ve onları olabildiğince dinlemeye ayırın. Onların sorunlarını dinleyip yardımcı olmaya hazır olduğunuzu gösterirseniz çevrenizdekilerin size bakışı değişecektir.

Kendinize gülmeyi öğrenin.

2

Soruları yanlış cevaplamaktan, hata yapmaktan çekinmeyin. Yaptığınız yanlışlar için kendinize gülmeyi bilmelisiniz. Kimse mükemmel değildir ve sizin de olmanıza gerek yok.

Kendinize dürüst olun.

3

Eksikliklerinin farkında olan, yeteneklerini, sınırlarını iyi bilen bir insan daha tutarlı ve bilinçli bir hayat yaşar. Kendinizi anlamaya çalışın. Çevrenizden sizinle ilgili gelen geri dönütleri de mutlaka değerlendirin

Gerçeğe dönün.

4

Narsistlerin en büyük özelliklerinden birisi kendilerinin her şeyi başarabileceklerini sanmalarıdır. Herkesin hayalleri ve hedefleri vardır, ama bununla ilgili gerçekçi olmamak, her şeyi başarabileceğini sanmak insanlar için bazen büyük hayal kırıklığı olabilir.

Kibar olun.

5

Narsistler kibirli ve kendilerini beğenmiş insanlar olduklarından çevreleri tarafından beğenilmezler. İnsanlara karşı alçakgönüllü yaklaşmaya ve onlara yardım etmeye çalışın.

Her şeyin merkezinde siz yoksunuz.

6

Bu gerçekliği fark etmekte fayda var. Dünyanın merkezinde siz yoksunuz ve her şey de sizin kontrolünüz altında değil. Buna inanarak yaşamak hem çevrenizdekilere çok itici gelecektir hem de büyük hayal kırıklıklarıyla karşılaşmanız an meselesidir.

Kıskançlığı bir kenara bırakın.

7

Başkalarının ne yaptıklarıyla ilgilenmek, kendinizi sürekli onlarla karşılaştırmak sizi hep mutsuz eder. O yüzden sadece kendi iyi özelliklerinize, başarılarınıza odaklanın ve nasıl daha iyi olabileceğinizi düşünmeye çalışın. Diğer insanlardan da öğrenin, nefret etmeyin.

Egonuzun sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

8

Narsistler egoları uğruna her şeyi göze alabilirler. Egolarına o kadar dikkat ederler, onu o kadar korurlar ki böylece gerçek dünyadan koparlar. Hata yapabileceğinizin ve dünyanın sizin egonuz üzerine kurulu olmadığının farkına varın.

Rahat olun.

9

Narsistler bir konuya odaklandıklarında gözleri ondan başkasını görmez. İstedikleri şeylere takıntılı olmaları onların diğer fırsatları kaçırmasına neden olacaktır. O yüzden hedefiniz ve zaman konusunda esnek olmanız sizi daha verimli bir insana çevirecektir.

Yapmadan önce düşünün.

10

Narsistler bazen çok dürtüsel davranırlar. Kendi egolarına hizmet edecek bir şey bulduklarında hemen harekete geçerler. Fakat hesaplamadan giriştikleri her macera onları hayal kırıklığına sürükler. O yüzden konuşmadan önce bir durup düşünmek, bir karar almadan önce sonuçların neler olabileceğini hesaba katmak size yardımcı olacaktır.

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !