Buradasın Ankara Psikolog » İlişkiler » Daha Uzun Bir İlişki İçin Bu 6 Şeyi Yapmayı Bırakın

Daha Uzun Bir İlişki İçin Bu 6 Şeyi Yapmayı Bırakın

Yazar: Ankara Psikolog

Hepimiz bir ilişkiye başlarken, uzun soluklu olmasını, hatta hiç bitmemesini isteriz. Ama bu isteğe rağmen çoğu ilişki kısa sürmekte. Hangi davranışlarımız ilişkilerin kısa olmasına sebep oluyor, işte cevabı:

1.“Uzun Sürmeyecek” Demeyi Bırakın

pesimistik

Her ilişkide geleceği görmeye çalışırız, burası normal. Fakat her tartışmada, “bu ilişkinin geleceği yok, ayrılmamız yakındır” gibi düşünceler içinde olmak ilişkinizin ömrünü kısaltacaktır. İlişkinin uzun sürmeyeceği düşüncesine odaklanmaktansa, bu kadar sık kavga etmenize yol açan nedenleri incelemeniz daha faydalı olacaktır.

2.Oyun Oynamayı Bırakın

aşk oyunu

Diyelim ki kızdınız, üzüldünüz veya incindiniz. Partneriniz size “neyin var?” diye sorduğunda verdiğiniz cevap “hiç” mi oluyor? Dün akşamdan kalma bir mesele için birden bağırıp tartışma mı başlatıyorsunuz? Bu yaptığınız şey ilişkinizi öldüren bir oyundur. Mutlu ve uzun bir ilişki için oyun oynamayı bırakın. Bunun yerine, hissettiklerinizi ona anlatın, onu dinleyin ve beraber bir çözüm bulmaya çalışın. Sorun ne olursa olsun bu adımları başarıyla uygularsanız daha sağlıklı bir ilişkiniz olacaktır.

3.“Aşk Her Şeydir” Düşüncesinden Kurtulun

ağlayan adam

Aşk ilişkiye başlatan şey olsa da ilişkinin hepsi aşktan ibaret değildir. Kaçınılmaz olarak bir süre sonra ilk günkü heyecanınız kalmayacaktır. Fakat burada devreye ilişkinizi ayakta tutacak başka etmenler işin içine girecektir. Sadakat, bağlılık, saygı, hoşgörü gibi… Bunların farkında olur kıymetini bilirseniz yıllar boyu süren bir ilişkiniz olabilir.

4.Kıskanç Olmayı Bırakın

kıskançlık

İlişkilerin bitiren nedenlerin en başında kıskançlık gelir. Birçok insanda yaygın olan “Kıskançlık aşkın işaretidir.” düşüncesi büyük bir yalandır. Kıskançlığın olduğu yerde güvenden bahsedemeyiz. Birbirine güvenemeyen çiftler ise ilişkilerini yürütemezler. Bu yüzden öncelikli olarak çözmeniz gereken şey karşılıklı güveni oluşturmadaki sorunlarınızdır.

5.Karşınızdakini İyi Tanıyın

tanımak

Bir ilişkinin uzunluğunun en önemli belirleyicisi başlangıcıdır. İlişkilerde her iki taraf kendiliklerini ortaya koyar. Eğer karşınızdakinin kişiliğini kendinizle karşılaştırmadan, onun güçlü veya güçsüz yanlarını iyice bilmeden bir ilişkiye başlıyorsanız başarısız olma ihtimaliniz yüksektir. Mutlu ilişkilerde her iki taraf birbirinin başından beri değerinin ve öneminin iyice farkındadır.

6.“Mutlu Olmak İçin Birisine İhtiyacım Var” Düşüncesinden Kurtulun

yalnız mutlu

Eğer yalnızsanız ya da bir ilişkiden yeni çıktıysanız sizi mutlu edecek tek şeyin bir ilişkiye girmek olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle bir düşünceyle başlayacağınız ilişki sizi mutsuz, ilişkinizi de umutsuz yapacaktır.

Kendinize ne kadar iyi bakarsanız, kendinizi o kadar iyi tanırsınız. Kendinizle baş başa kalmak kendinizdeki sorunları da gözden geçirmeye yarayacaktır. İleride bir gün yeni bir ilişkiye başlayacağınızda kendinizi tanıyor olmak size daha mutlu bir ilişki getirecektir.

Kaynak: http://www.yourtango.com/2015280479/stop-doing-these-6-things-if-you-want-lasting-love

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !