Buradasın Ankara Psikolog » Popüler Psikoloji » Deja Vu Nedir?

Deja Vu Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Herkesin de bildiği gibi yaşanan durumu daha önceden yaşamış olma hissidir deja vu. O anki en küçük detay bile gözünüze çarpar ve evet tamamen aynısıydı dersiniz. Bazen sadece bir deja vu der geçersiniz ama bazen cidden de bir garip hissettirir. Peki, cidden deja vu nedir? Neden bu kadar gerçek hissettirir?

Deja vu genel nüfusun yaklaşık %70inin başına düzenli olarak gelen bir durumdur. Bilim adamları bu durumun hafızaya bağlı olduğunu ve herhangi bir uyarı olmaksızın gerçekleştiğini belirtirler. Deja vu araştırılması zor bir olay olsa da bilim adamları yaşadıklarımızın kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçişinde yaşanan bir uyumsuzluk neticesinde deja vu oluştuğunu, zihnin bilgilerin uzun süreli bellekten aktarıldığını sanarak aynı anı ikinci kez yaşıyormuş hissi duyduğumuzu söylerler.

Bu görüşten farklı olarak diğer teorilerden bazıları; uzaylılar tarafından kaçırılma, geçmiş yaşantılardan birini hatırlama ve reenkarnasyon neticesinde bu durumun oluştuğudur.

Yani söz konusu deja vu olduğunda istediğiniz teoriye inanabilir hatta kendi teorinizi bile ortaya atabilirsiniz. Günün birinde incelenebilirse biz de kesin sonucu duymaktan mutlu oluruz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !