Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon ürkütücü sonuçları olsa da, insanlara acı hissettirse de, hem ruhu, hem bedeni, hem de zihni etkilese de tedavisi kısa sürede mümkün olabilen bir ruhsal hastalıktır. Bazı toplumlarda depresyonun delilik, delirme gibi kalıplara sokma durumları vardır. Depresyona giren kişilere bu gibi çevrelerde ve toplumlarda deli gözüyle bakılır ve bu kişilerden uzak durulur. Bu da kişinin yaşadığı sorunları büyütür ve kişiye daha kötü çöküntüler ve acılar yaşatır. Oysa depresyon bir delilik değildir. Çünkü delilik akıl sağlığının tamamıyla yitirilmesi, kişinin aklını kullanamaması ve hiçbir şeye mantıklı yaklaşamamasıdır. Bu nedenle de depresyon ile akıl kaybının bir bağlantısı yoktur. Depresyon kişinin ruhsal çöküntüsüdür. Ruhsal durumu ve duyguları kişinin mantığının önüne geçer. Ancak bu kişinin mantığını yitirdiği anlamına gelmez. Bu nedenle de depresyona giren kişiler için depresyon tedavisinin ilk aşamasındaki temel öğe, çevresindekilerin ve ailesinin kişiye moral vermesi, ona anlayışla, sabırla davranması, onu yeniden kazanmak için çaba harcaması, ona ilgi ve sevgi göstermesidir. Bu depresyon tedavisini başarıya ulaştırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Depresyon tedavisinde öncelikle kişiyi bu duruma sokan sorunun kaynağı bulunmalıdır. Bu sorunun nasıl çözüleceği konusunda hastaya ve hastanın yakınlarına bilgi verilmeli, kişi ile yakından ilgilenilmeli ve çözümler üretilmelidir. Sounun kaynağı birden fazla ise her biri için ayrı adım atılır. Ölümden başka çaresi olmayan hiçbir şeyin olmadığına hastanın inandırılması, ona destek ve yardımcı olunması gereklidir.

Depresyon tedavisi, bazı ağır depresyonlarda ilaçla destek gerektirebilir. Bazı durumlarda psikologa da ihtiyaç duyulabilir. Kişi depresyonda olduğunu kabul etmeli, iyileşmek istemeli ve bu gereklilikleri yerine getirmek için çaba harcamalıdır. Bu çabalarda ailenin desteği de son derece önemlidir. Psikoterapi ve ilaç hafif ve orta derece depresyon tedavisidir. Ancak bazı hastalarda depresyon çok fazla ilerlemiş ve geç fark edilmiş olabilir. Bu durumlarda bu iki yöntemin yetersiz kaldığı da olmaktadır. Bu durumlarda hastaya ek olarak Elektrokonvulsif Terapi(EKT) tedavisi de uygulanır. Bu yöntemde hasta anesteziyle uyutulur ve hastanın şakaklarından küçük bir oranda elektro şok verilir. Bu tedavide başarı oranı yüzde 90dır.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olur?

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !