Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Depresyon Nedir?

Depresyon Nedir?

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyon sözcüğünün Latince kökü “depressus” dur; aşağı doğru bastırmak, çekmek, bitkin, kederli, gamlı, cesaretini kırmak, donuklaştırmak, durgunlaştırmak anlamlarına gelir. Depresyon karşılığı Türkçe’de çöküntü ya da çökkünlük olarak kullanılmaktadır.

Depresyon, biyopsiko-sosyal nedenleri olan bir duygudurum bozukluğudur. Kişinin kendini derin bir keder içinde hissettiği, geleceğe ilişkin kötümser, karamsar düşünceler, geçmişe ilişkin yoğun pişmanlık, suçluluk duyguları ve düşüncelerinin taşındığı, bazen ölüm düşünceleri, bazen ölüm girişimi ve sonuçta ölümün olabildiği uyku, iştah, cinsel istek vb. ilgili fizyolojik bozuklukların olduğu bir hastalıktır.

Çökkünlük (depresyon), derin üzüntülü, bazen de hem üzüntülü hem bunaltılı bir duygudurumla birlikte düşünce, konuşma, devinimde ve fizyolojik işlevlerde yavaşlama, durgunlaşma ve bunların yanı sıra değersizlik, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlık duygu ve düşünceleri ile belirli bir hastalık tablosudur. Bedensel ya da başka bir ruhsal hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi tamamen bağımsız olarak da ortaya çıkabilir.

Depresyon Nedir-Ne Değildir?

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

3 Yorumlar

uğur demir 16 Haziran 2011 - 19:55

merhaba iyi günler bunların aynısı bende var ben 14 yaşındayım size ulaşmam imkansız ailemden biri her an ölecek die korkuyorum :'(( içim kararıyor aglamak feliyor içimden çok korkuyorum.. 🙁 napacam ben lütfen bana ulaşın destek olun.. :(( bu sorunma çözüm bulalım napacam bilmiyorum.. çaresizimm.. ama ailemi çok sewiyorum kaybetme korkusu gelince.. ailem bitanem diyorum .. sonra korkup aglayasım geliyor herkesi kaybedeceğim sankii… :((( :((

Cevapla
admin 16 Haziran 2011 - 19:58

En azından şimdilik okulunuzdaki rehber öğretmene durumu anlatabilirseniz, o size yol gösterecektir.

Cevapla
sedaaa 27 Mayıs 2012 - 17:34

ciddi depreyon içerisaindeyim. üniversite öğrencisiyim ama ailem 2 yıl önce okulumun bittiğini biliyor uzattığım için 2 yıldır aileme yalan söylüyorum. aslında sadece bi yalan söylüyorum ama hergün yeni bir yalanı getiriyor. ağlamaktan helak oldum. ailemin güvenini kaybetmemek için itiraf edemiyorum edememde. ne olur bana yardım edin. çaresiizm.iştahsızlık sürekli uyuma ama en gerekli zamanda uykusuzluk baş ağrıları ilgi istek kaybı hareketlerde zorlanma sürekli ölüm isteği kendimi faydasız hissetme güçsüzlük hepsi bende olan durumlar. dayanamıyorum 🙁

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !