Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Depresyonda Olmak Nasıl Bir His?

Depresyonda Olmak Nasıl Bir His?

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyon nerdeyse herkesin ağzından duyulabilecek bir kelime iken bu rahatsızlık hakkında bilinenler çoğunlukla gerçeği yansıtmaz. Depresyonda olmanın nasıl bir his olduğunu depresyonu tecrübe eden insanların ağzından dinlediğimizde ortaya çıkanları sizin için derledik.

“Soğuk ve karanlık bir denizin derinliklerinde olmak gibi. Etrafta karanlıktan başka bir şey yok, insanlar yüzeye doğru yüzmenizi söylüyor ama yüzeyin ne tarafta olduğunu bile algılayamıyorsunuz.”

1

“Bir şeylerin yanlış olduğunu biliyor ama ne olduğunu söyleyemiyorsun. Aynı zamanda içinde bir boşluk hissediyorsun. Mutlu olmak istiyor ama başaramıyorsun. Eskiden zevk aldığın şeyleri yapmayı deniyorsun ama artık ilgini çekmiyorlar. Duyguların günden güne soluklaşıyor ve ne yaparsan yap bu histen kaçamayacağını, yeniden mutlu hissedemeyeceğini düşünüyorsun.”

“Hiçbir şeye konsantre olamıyorum. Tek istediğim uyumak ve yatağı asla terk etmemek. ”

“Ansızın enerjini kaybetmek gibi, kendini yerde buluyorsun ve konuşmak yerine göz yaşlarına boğuluyorsun. Çünkü aklına sürekli üzücü şeyler geliyor. Sanki hayatta eğlenecek hiçbir şey kalmamış gibi.”

4

“Mutlu olacak, umut edecek bir şey kalmamış gibi… Yalnızlık ve boşluk hissinden başka bir şey yok. Hayat ağır çekimde ilerliyor ve kimse yardım edemiyor öylece izliyorlar. İnsanlarla konuşmak, zevk aldığın şeyleri yapmak gittikçe zorlaşıyor. Kendini ifade edebilmek çok güç.”

5

“Bazen duş almak, diş fırçalamak gibi basit işler bile işkence haline geliyor çünkü bunları yapmaya yetecek motivasyonun bile yok. Bazen evden çıkmak bile istemiyorum hatta günlerce uyuyorum. Bazen bomboş hissediyorum bazen de aşırı mutsuzum.”

6

“Asla geçmiyor, ağlamak, bağırmak istiyorsun. Benim için çok yorgun olmak demek, günlerce uyumamış gibi.”

7

“Bir zamanlar sahip olduğun mutluluğu artık hayal bile edemiyorsun, kendini ne kadar ikna etmeye çalışırsan çalış günlük yaşamı bile kaldıramayacak duruma geliyorsun. Bazen karanlığın tam arkanda olduğunu hissediyorsun, gülümsemene izin bile vermiyor gittikçe koyulaşıp, ağırlaşıyor.”

9

“Sanki kalbinin ve zihninin etrafını zincirlerle sarmışlar gibi.”

10

“Depresyon bir kara delik gibi, her şeyi içine çekiyor ve geriye bir şey vermiyor. Ölü gibi hissediyorsun. Karanlık her an seni içine alacakmış gibi.”

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !