Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Depresyondaki Birine Söylememeniz Gereken 7 Şey

Depresyondaki Birine Söylememeniz Gereken 7 Şey

Yazar: Ankara Psikolog

Bazen tamamen iyi niyetimizle depresyonda olan birine kendimizce öneriler veriyoruz. Fakat çoğu zaman verdiğimiz bu öneriler faydadan çok olumsuz etkilere sebep olabiliyor. İşte size, depresyonda olan birine söylememeniz gereken 7 şey:

1.“Hepsi kafanın içinde. Biraz olumlu düşün.”

geveze

İyimserliğin, olumlu düşünmenin depresyona iyi geçeğini düşünüyor olabilirsiniz. Ama araştırmalar gösteriyor ki, iyimser düşünce, depresyona girmiş bireylere ters etki yapabiliyor. Olumlu düşünmeye zorlamak, bu bireylerin beyinlerinde, korku merkezi olan amigdala bölümünü harekete geçiriyor.

2.“Dışarı çık ve biraz topluma karış.”

sıkılan insan

Bunu söylemek işleri daha kötüye götürecektir. Çünkü depresyondaki bir insan sıklıkla toplumdan soyutlanma hissini yaşar. Ona bunu sürekli söylediğinizde sadece kendisini daha suçlu hissettireceksiniz.

3.“Biraz spor yap.”

sıkılan

Bu aslında iyi bir tavsiyedir. Çünkü spor yapmanın anti-depresan etkisi olduğun biliniyor. Fakat depresyondaki kişiler çok hassas olduğundan, onlara spor yapmalarını söylemek demek yanlış anlaşılabilir. Kendilerinin kilo aldığını ve kötü göründüklerini düşünebilirler.

4.“Meditasyon veya yoga yap.”

öneri

Bu sadece depresyondaki insanlar için değil tüm insanlar için gerekli bir şeydir. Fakat yine bazı araştırmalara göre, depresyondaki insanlar için yoga yapmanın intihar düşüncelerini pekiştirebileceği gözlemlenmiş.

5.“Yeni bir iş bul.”

göz deviren

İnsanlar işlerinden dolayı mutsuz olup, depresyona girebilirler. İş değiştirmek büyük bir karardır. Depresyondaki bir insanın böyle önemli bir kararı alması ilerisi için daha kötü sonuçlanabilir.

6.“Her şeyin var, iyi olman gerekiyor.”

herşeyin var

Depresyondaki birine mutsuz olmasını gerektirecek bir şeyin olmadığını söylemek hiç hoş değildir. Çünkü böylelikle anlaşılmadıklarını ve hislerine önem verilmediğini hissedeceklerdir.

7.“Herkesin problemleri var.”

depresyon

Depresyondaki birine, yaşadığı sorunların herkeste olduğunu söyleyebilir veya haline şükretmesi için hayattan daha kötü örnekleri gösterebilirsiniz. Bu ne size ne de ona bir şey kazandırır. Çünkü böyle yaptığınızda onun yaşadıklarını genelleştirirsiniz. Daha zor koşullarda mücadele eden insanların örneğini vermek onu ayrıca suçlu ve mahcup hissettirecektir.

Kaynak: http://psychcentral.com/blog/archives/2011/10/19/10-things-not-to-say-to-a-depressed-person/

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !