Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Depresyondayken Sizi Motive Edecek 5 İpucu

Depresyondayken Sizi Motive Edecek 5 İpucu

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyona girdiğinizde tüm enerjinizi, motivasyonunuzu, ilginizi ve odağınızı kaybedersiniz. Peki, bu durumdan nasıl kurtulup eski canlılığınızı kazanabilirsiniz?

Çıtayı düşük tutun

Depresyondayken normal işlevlerinizi ancak %20 oranında devam ettirirsiniz. Bu yüzden kendinizle ilgili beklentilerinizi depresyonda iken çok yüksek belirlerseniz hata yapma şansınız yüksektir. Bu başarısızlık sizi daha kötü hissettirebilir.

Eğer hedeflerinizi daha basit ve özel olarak seçerseniz daha hızlı bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Tamamladığınız görevler ve başardığınız işler sizi tekrar motive edecektir.

Öz duyarlılık

Kendinizi depresyondayken sürekli ne kadar tembel olduğunuz ya da üretken olmadığınız konusunda eleştirebilirsiniz. Bu yaklaşım sizi daha berbat hissettirecektir.

Eğer durumunuzun farkına varıp kendinizi yapacağınız işler için cesaretlendirirseniz eski performansınıza daha kısa sürede dönersiniz.

Destek isteyin

Tek başınıza harekete geçmek için yeterli motivasyonu sağlayamıyorsanız destek istemekten çekinmeyin. Bu isteyeceğiniz destek profesyonel bir uzmandan da gelebileceği gibi aileniz, arkadaşınız ya da sevgilinizden de gelebilir. Onlara size yardımcı olacak alanı açın.

Eğlenmeye çalışın

Depresyondayken sizi eğlendirecek şeylere karşı da ilginizi kaybedebilirsiniz. Televizyon, diziler, oyunlar eskisi gibi eğlenceli gelmez. Ama bunları hiç yapamamak yerine, yapmayı denemek size daha iyi gelecektir. Gülmek veya eğlenmek için değil, bunu yapmaya zorunlu olduğunuz için bu aktiviteleri yapmaya çalışın.

Cesaretinizin farkında olun

Yukarıdaki önerileri uygulamak bile bir cesaret örneğidir. Çünkü kendinizi memnun olmadığınız bir durumdan kurtarmak için adımlar atmış oluyorsunuz. Bu da yaşamaya ve mutlu olmaya karşı ne kadar istekli olduğunuzu gösterir. O yüzden yaptıklarınızın önemini bilin.

Kaynak: http://www.mindbodygreen.com/0-13042/6-tips-to-get-motivated-when-youre-feeling-depressed.html

 

 

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !