Buradasın Ankara Psikolog » Depresyon » Depresyonum Bitti, Peki Şimdi Ne Olacak?

Depresyonum Bitti, Peki Şimdi Ne Olacak?

Yazar: Ankara Psikolog

Depresyonunuz ister uzun dönemli veya kısa dönemli olsun, iyileşme süreniz çabuk veya yavaş nasıl olursa olsun, depresyonunuz bittikten sonra şimdi harekete geçme zamanı.

Depresyon kişiler için oldukça yıkıcı ve yorucu bir süreçtir. Depresyon geçtikten sonra kişinin hayattan aldığı tat da değişecektir. Peki, depresyon bittikten sonra nasıl davranmalı, nelere dikkat etmeli?

Depresyon çıkışında dikkat edeceğiniz ilk şey,

Sağlık ve zindelik:

Depresyon kişiler için günün çoğunu hareketsiz veya aşırı kilo alarak geçirdikleri bir dönemdir. Bu yüzden depresyonun kalıntıları olan bu kilolardan ve hareketsizlikten kurtulmanın en iyi yolu spora başlamaktır. Bunun için bir salona yazılabilir veya kendi programınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle dışarıda, güzel havalarda yapacağınız egzersizler hem özgüveninizi yerine getirecek hem de sizi enerjiyle dolduracaktır. Ayrıca yeme alışkanlıklarınızı da değiştirmek sizin için faydalı olabilir. Artık kendinizi mutlu hissetmek için çikolatalara, dondurmalara veya tatlı şeylere gerek yok. Sebze ve meyve ağırlıklı yiyecekler tüketip özlediğiniz yeme alışkanlığınıza geri dönebilirsiniz.

Sosyal hayat:

Depresyon süreci sizi sevdiğiniz kişilerden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzaklaştırmış olabilir. Belki de depresyonun başlangıcında da bu yalnızlık vardır. Yakınlarınızla tekrar temas kurmak sizin depresyona karşı direncinizi kuvvetlendirecek ve toparlanma sürecinizi hızlandıracaktır. Özellikle yeni ortamlara girip, yeni insanlarla tanıştığınızda bu heyecanı ne kadar özlemiş olduğunuzu göreceksiniz. Bu sayede edinebileceğiniz yeni erkek veya kız arkadaşlarla yepyeni bir başlangıca imza atabilirsiniz.

Depresyon sonrası birçok kişi hayatını eskiye döndürmek için üzerinde baskı hissedebilir hatta depresyonu yaşamanın kendilerini geriye götürdüğünü düşünebilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey depresyonun sizin için zor ama ilerisi için bir o kadar da önemli bir deneyim olmuş olması.

Kaynak: http://blogs.psychcentral.com/

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !