Buradasın Ankara Psikolog » PSİKOLOJİ » Doğduğunuz Mevsim Ruhsal Sağlığınızı Etkiliyor

Doğduğunuz Mevsim Ruhsal Sağlığınızı Etkiliyor

Yazar: Ankara Psikolog

Yeni bir araştırma, bir insanın doğduğu mevsim ile yetişkinlikteki duygusal hayatı arasında bir ilişki olduğunu iddia ediyor.

Belli bir mevsimde doğmak ile duygudurum bozuklukları geliştirmek arasında da bir bağlantı olabileceği söyleniyor.

Macar araştırmacılar 400 katılımcının kişliklerini inceledi ve yılın hangi zamanı doğduklarıyla eşleştirdi.

Buna göre, yazın doğan insanlar, kışın doğan insanlara göre, sık ruhsal değişimler sergilemeye yatkın oluyorlar.

Ayrıca, ilkbahar ve yazın doğanların genellikle aşırı pozitif olduğu, kışın doğanların ise daha az asabi olduğu bulunmuş. Sonbaharda doğan çocukların, kışın doğanlara göre daha az depresif olduğu görülmüş.

Araştırmacılardan Xenia Gonda’ya göre,

“Biyokimyasal çalışmalar doğduğunuz mevsimin, dopamin ve serotonin gibi belirli nörotransmiterlere etkisi olduğunu gösteriyor. Bu etkiler yaşamın sonraki yıllarında da ortaya çıkabiliyor. Bizim çalışmamız da bir kişinin hangi mevsimde doğduğunun, bir duygudurum bozukluğu geliştirip geliştirmeyeceğini etkileyebileceğini açıklıyor. Ancak henüz işleyişi tam olarak açıklayabilmiş değiliz.”

Barcelona Üniversitesi’nden Profesör Eduard Vieata’ya göre ise:

“Mevsimler sadece duygularımızı ve davranışlarımızı değil, hangi tür ruhsal rahatsızlıklar geçirebileceğimizi de etkiler. Yeni yapılan araştırmalar, kişilerin mizaçlarının doğduğu mevsime göre değişebileceğini de söylüyor. Her ne kadar çevresel ve genetik faktörlerin etkisi görmezden gelinemese de, mevsimlerin de bir rolü olduğu açık.

Özellikle yaz ayı doğanlarda hipertimik (aşırı duygusallıkla beliren ve abartılı ruhsal tepkilerin görüldüğü bir durum) kişilik özelliklerinin ortaya çıkması oldukça ilginç bir bulgu.”

Kaynak: http://www.spring.org.uk/2014/10/season-of-your-birth-affects-mood-in-later-life.php

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !